"Вашингтон пост": Самит Г20 показао да су САД све изолованије на светској сцени
Противљење Сједињених Америчких Држава прекиду ватре у Појасу Газе наишло је на критике током дводневног самита министара спољних послова земаља Г20 у Бразилу, што је најновији знак изолације Вашингтона о том питању, пише Вашингтон пост.
Иако је састанак званичника био затворен за јавност, мала група новинара чула је разговор јер је на слушалицама остао аудио-сигнал, чега нису били свесни домаћини скупа.
Лист тако преноси да је министар спољних послова Бразила Мауро Виеира започео састанак осуђујућу "парализу" Савета безбедности Уједињених нација, где су САД претходно уложиле вето на трећу резолуцију о моменталном прекиду ватре у Гази, те истичући да ово стање неактивности доводи до губитка невиних живота.
Аустралија, иако блиски савезник САД, подржала је тренутни прекид ватре у Гази и упозорила на "даљу девастацију" која би могла да буде резултат израелске најављене војне кампање у јужном граду Рафи, где је побегло више од милион расељених Палестинаца.
"Поново поручујемо Израелу. Не идите овим путем. То би било неоправдано", рекла је представница Аустралије Кети Галагер.
Јужна Африка, која је оптужила Израел да је извршио геноцид у Гази, поручила је да су светски лидери допустили да Израел прође некажњено, те да су сви изневерили народ Палестине.
Коментари које су поједини новинари случајно чули указали су на "оштар контраст" у односу на скуп Г20 у Индији прошле године, где је амерички државни секретар Ентони Блинкен покушао да уједини светске силе у осуди руске Специјалне војне операције у Украјини.
Блинкен је тада има публику за критику Русије позивајући се на Повељу УН и принципе суверенитета, док су у Бразилу дипломате позвале на исте принципе у вези с ратом у Гази, на шта су САД стале у одбрану Израела.
"Да смо, на пример, били уједињени око принципа наведених у Повељи УН, трагедија у Палестини не би трајала више од три месеца", рекао је јужноафрички министар.
Лист пише да је једино Аргентина делимично била на страни САД, пошто је званичник из те земље осудио "терористичке акције Хамаса" и позвао на "безусловно ослобађање талаца".
Блинкен је на састанку изнео став Вашингтона који не подржава моментални прекид ватре јер би то, према његовим речима, омогућило Хамасу да поново нападне Израел.