Свет

Волимо Француску као што је она волела нас: И Париз међу спонзорима резолуције о Сребреници

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је 11. априла да ће РС "донети одлуке" против најављене Резолуције о Сребреници у УН, као и да ће, уколико дође до усвајања Резолуције, "Република Српска напустити одлучивање у Босни и Херцеговини"
Волимо Француску као што је она волела нас: И Париз међу спонзорима резолуције о СребренициGetty © Damir Sagolj

Из Меморијалног центра Сребреница у петак је стигла потврда да ће Република Француска бити један од коспонзора Резолуције о Сребреници.

Меморијални центар је захвалио у тексту председнику Емануелу Макрону, Мисији Француске у Уједињеним нацијама и "пријатељском народу Француске", преноси Фена.

Из Сребренице су поделили и видео обраћања председника Макрона, од пре неколико година поводом годишњице геноцида.

"Француска памти и увек ће памтити патњу коју је ваша земља искусила пре 25 година, у најмрачнијим тренуцима које је Европа видела од завршетка Другог светског рата. 11. јула 1995. године, и у данима који су уследили, овде, у Сребреници, у Босни и Херцеговини се десила једна од најгорих трагедија у модерној историји. Француска није заборавила више од 8.000 жртава, одраслих и деце, који су убијени", казао је том приликом Макрон, саопшила је прес служба Меморијалног центра Сребреница.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је 11. априла да ће РС "донети одлуке" против најављене Резолуције о Сребреници у УН, као и да ће, уколико дође до усвајања Резолуције, "Република Српска напустити одлучивање у Босни и Херцеговини".

Председник Србије Александар Вучић је након састанка са представницима РС критиковао поступке дела земаља који су покренули иницијативу о Сребреници, наводећи да је разговарао са председавајућим скупштине УН и да ће послати специјалног изасланика код председника скупштине УН и тражити да размотре кршење свих процедура.

Подсетимо, Нацрт резолуције којом се 11. јул проглашава Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници биће представљен 17. априла на затвореном састанку у УН, како је раније објавио "Глас Америке".

image