Свет

Џибути упозорио САД: Не желимо ваше ратове у нашој земљи

Власти Џибутија су америчкој војсци је дозволиле успостављање противракетног система, али не и дејство по хутским циљевима
Џибути упозорио САД: Не желимо ваше ратове у нашој земљиGetty © Getty Images

Будући да се налази на Рогу Африке и то на тачки где се сусрећу Црвено море и Аденски залив, Џибути је због специфичне географске позиције већ деценијама стратешки приоритет бројних земаља. Због тога се на територији ове сићушне државе налазе војне базе кинеских, француских, италијанских, јапанских и америчких оружаних снага, док је и Немачка изразила жељу за успостављање сопствене поморске базе, пише "Блумберг".

Присуство војски различитих земаља је допринело томе да Џибути постане незамењиви фактор у региону, што му да је одређену предност на пољу дипломатије. Упркос томе, како наводи медиј, ова афричка држава мораће добро да се потруди како би задржала своју неутралност услед кризе у Црвеном мору.

Наиме, Џибути је до сада критиковао израелску инвазију Газе, док је са друге стране дозволио да бродови у оквиру мисије "Аспидес" коју спроводи ЕУ, користе његове луке за поправку и допуну горива.

Међутим, све ово није довело до тога да се Џибути и директно укључи у кризу у Црвеном мору - било на страни Хута, било на страни западних земаља.

Тако је, према речима премијера ове афричке државе Абдулкадира Камила Мухамеда, државно руководство одлучно одбило захтев САД да своје војне операције усмерене против Хута, обавља из америчке базе у Џибутију.

"То је јасно од почетка. Не желимо да будемо увучени у рат. Ми смо рекли САД:'будите пажљиви, не доносите рат овде'", рекао је он и додао да упркос томе "Џибути остаје у добрим односима са САД".

Како наводи "Блумберг", америчкој војсци дозвољено је да успостави противракетни систем у Џибутију како би заштитила своју базу, али нема дозволу да лансира извиђачке дронове за осматрање Хута, а исти је случај и са ракетама за дејство по њиховим циљевима.

image