Свет

Ројтерс: САД се двоуме око забране руских дијаманата

Власти у Вашингтону наводно сумњају у механизам праћења драгуља који би требало да буде уведен касније ове године
Ројтерс: САД се двоуме око забране руских дијаманатаGetty © Patrick Landmann

САД поново разматрају забрану руских дијаманата коју су прошле године увеле чланице Европске уније и Г7 усред већег броја притужби из индустрије, пренео је Ројтерс у петак, позивајући се на изворе.

Директни ембарго на руске дијаманте ступио је на снагу у јануару у оквиру ширег пакета антируских санкција, а праћен је поступним ограничењима на индиректни увоз од 1. марта.

Западне земље такође планирају да касније ове године уведу механизам за праћење прегледа необрађених дијаманата, утврђивање њиховог порекла и избегавање кршења санкција. Очекује се да ће Антверпен, белгијски центар за трговину дијамантима, постати прво место где ће они бити тестирани и сертификовани.

Како јавља Ројтерс, власти у САД сумњају да постоји потреба за механизмом за праћење. Извори тврде да су дискусије о тој теми у оквиру Г7 застале након противљења афричких рудара дијаманата, индијских полира и америчких златара, који су отворено критиковали ту меру.

Неименовани званичник рекао је британској агенцији да Вашингтон не види механизам који би узео у обзир забринутост свих страна које би биле погођене тим мерама и наговестио да је мало вероватно да ће их Г7 применити до септембра, односно до претходно постављеног рока.

Друга два извора тврде да су америчке власти у потпуности престале да учествују у дискусијама Г7 о тој иницијативи.

И амерички Стејт департмент и Италија, која тренутно председава Г7, одбили су да коментаришу извештај, рекао је Ројтерс.

Афричка асоцијација произвођача дијаманата, која представља 19 произвођача који чине око 60 одсто глобалне производње, упозорила прошле године је да ће механизам за праћење "донети прекид ланца снабдевања, додатни терет и трошкове" рударским нацијама.

Кимберлијев процес, глобално регулаторно тело које прати спорне дијаманте, такође се успротивило иницијативи.

Боцвана, Ангола и Намибија су у фебруару ове године упутиле заједничко писмо Г7, још једном тврдећи да би механизам праћења штетио интересима афричких држава. Писмо је наводно остало без одговора.

Индија, у којој се сече и полира око 90 одсто сирових дијаманата из света, противила се забрани од почетка.

Министар спољних послова Субрамањам Џаишанкар упозорио је прошлог месеца да ће цела светска индустрија дијаманата осетити утицај мера, и рекао да ће Њу Делхи покушати или да "одложи (забрану), ублажи је, и што је најбоље, не дозволи да се то уопште деси".

Русија, иначе највећи светски произвођач необрађених дијаманата, у великој мери је преусмерила своју трговину дијамантима у Кину, Индију, УАЕ, Јерменију и Белорусију прошле године.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков упозорио је у децембру да ће забрана имати ефекат бумеранга на западне земље, погађајући њихове сопствене економије лишавајући их руских дијаманата, док ће руска дијамантска индустрија једва бити погођена.

image