Шта нас још чека: САД стварају нови војни савез у арктичком и пацифичком региону
Према плановима Вашингтона, нова војна алијанса, која би, осим САД, укључила Канаду, Јапан и Јужну Кореју, требало би да се прошири на арктички и пацифички регион, а њен главни стратешки циљ било би обуздавање и Русије и Кине, пише руски геополитичар Леонид Савин за сајт "Геополитика".
Идеју о стварању новог квадрилатералног споразума изнео је Чан Мо Ку, бивши официр из Команде комбинованих снага САД, задужен за питања Источне Азије. Чланак је објављен у америчкој војној публикацији "Брејкинг дифенс".
Можда ова идеја изгледа превише амбициозно, примећује Савин, али је појава нове структуре сасвим реална могућност. У току је амерички покушај да се успостави безбедносни дијалог са Индијом, Јапаном и Аустралијом, а ту је и савез Квад плус, који укључује Бразил, Израел, Нови Зеланд, Јужну Кореју, па чак и Вијетнам, због његовог територијалног поморског спора са Кином. Сви ови покушаји су усмерени против Кине.
Ове америчке планове подстиче страховање од прилично успешне сарадње Русије и Кине. Русију западни медији већ оптужују да "милитаризује Арктик". Осим тога, САД и Канада имају проблеме са сопственим војним способностима и морају да заштите бокове у северном Пацифику.
Што се тиче интеракције између Москве и Пекинга, у чланку се наводи да су од јануара 2022. до јуна 2023. регистрована 234 кинеска субјекта за рад у руској арктичкој зони.
У основи, реч је о технологијама у области производње и транспорта гаса и нафте, које су потребне Кини. Примећује се и појачана заједничка војна активност две земље, попут поморских вежби у области Беринговог мореуза, у близини обале Аљаске, у августу 2023. године.
Све тешња сарадња Русије и Северне Кореје
Американци су забринути и због свеобухватне сарадње Русије са Северном Корејом, која се у последње време интензивира посебно у војној области. И једна и друга земља су нуклеарне силе.
Како тврди аутор чланка у америчком војном часопису: "Да би се супротставиле овим растућим опасностима, САД и Канада морају да се окрену Јапану и Јужној Кореји, који представљају два кључна савезника са јединственим способностима које би могле да побољшају (америчку) безбедност на Арктику."
Јапан, тврди се у тексту, може значајно да прошири канадске могућности праћења. Недавно су Канађани објавили да ће током наредних 20 година уложити 1,4 милијарде долара у побољшање арктичких поморских сензора.
Јужна Кореја, гигант у области бродоградње који се такмичи са Кином, могла би да буде кључна у модернизацији застарелих западних арктичких флота. Канада обећала да ће у идућих 20 година потрошити 18,4 милијарде долара на набавку тактичких хеликоптера за употребу на Арктику.
Оваква сарадња у војно-индустријској сфери требало би да ојача безбедносну архитектуру на Арктику. Жеља САД је да, заједно са својим савезницима, "обликују северни Пацифик."
Амерички интереси требало би да се координирају на форумима као што су Арктички савет и трилатерални самит између Јапана, Јужне Кореје и Кине.
Шта је Аркто-Пацифик
По обрасцу НАТО-а у Европи, партнери САД би омогућили прилив средства која би ревитализовала амерички војно-индустријски комплекс. Како се тврди у тексту, учешће Кине на руском Арктику подрива регионалну безбедност Јапана.
Дугорочно гледано, Запад и њихови сателити у Азији очекују да ће се некако дочепати ресурса који се налазе у економској зони Русије.
Претходно су САД ујединиле простор Пацифика и Индијски океан, који су прозвале "Индо-Пацифик". Наравно, ово је било усмерено против Кине, а Индија је подржала овај потез.
Године 2022. појавио се концепт Евро-Арктика, који је имао сличан задатак, да консолидује америчке партнере у европском региону.
Сасвим је могуће, додаје Савин, да ће ускоро у употребу ући нови термин, "Аркто-Пацифик", који ће бити уведен путем аналитичких центара и бројних тинк-тенкова.