Да ли су Руси хаковали амерички ФЕД?
Истиче рок који је хакерска група "Локбит" дала америчким Федералним резервама за откуп 33 терабајта државних података.
Иако ни напад, ни откуп нису званично потврђени, амерички медији преносе да је група повезана са Русијом, што ће додатно затегнути већ напете односе Вашингтона и Москве.
The United States Federal Reserve has been allegedly hacked by a ransomware group called LockBit.The declaration was made through a post on the Dark Web.The group claims to have extracted 33 terabytes of sensitive banking information.The data reportedly includes… pic.twitter.com/xgdGjExTQd
— Shadow of Ezra (@ShadowofEzra) June 24, 2024
Крајем прошле седмице Бајденова администрација је забранила употребу антивирусног софтвера "Касперски" и 12 званичника компаније ставила на црну листу.
Такође, министарство финансија је почетком маја оптужило Димитрија Јуревича Хорошева да је "мозак" "Локбита", наводне руске групе која стоји иза напада на међународне организације и државне институције.
Саветник за безбедност и колумниста "Си-Ци медија" Морган Рајт тврди да је напад на Фед "у складу са другим руским нападима" који су најчешће одговор на акције Запада.
"Тридесет и три терабајта сочних банкарских информација које садрже банкарске тајне Американаца. Боље да унајмите другог преговарача у року од 48 сати и отпустите овог клиничког идиота који вреднује банковну тајну Американаца на 50.000 долара", објавио је "Локбит" на својој страници на дарк вебу.
Иронично је да хаковање Феда заправо није незамисливо. Пре више од осам година, лист "Гардијан" пренео је да је централна банка САД била хакована више од 50 пута за пет година.
За те нападе у периоду од 2011. до 2015. главни кривци су Американцима били Кина и Иран.
Колико је сама агенција која треба да се бори против хакера рањива показује и вест из марта ове године када се сазнало да је нападнута Америчка агенција за сајбер безбедност и инфраструктуру, због чега су морали да искључе два компјутерска система.
Један од тих система омогућавао је званичницима федералног, државног и локалног нивоа да размењују извештаје о безбедносним ризицима и тајне процене хемијских постројења у земљи, пренео је тада Си-Ен-Ен.
Иако је ЦИА тада навела да није било "оперативних последица" и да су два хакована система ионако била "дотрајала", чињеница да је агенција која треба да брине о безбедности других била хакована, не улива баш поверење.