Нема више шампита: ЕУ ограничава увоз јаја и шећера из Украјине
Европска унија ће од петка поново увести царине на увоз украјинског шећера и јаја, користећи "кочницу у случају нужде" осмишљену да примири пољопривреднике који су раније ове године протестовали широм блока.
Тај потез долази само два дана након што је ЕУ отворила преговоре о чланству са Кијевом, наводи "Фајненшел тајмс".
Тарифе од 89 евра по тони украјинског овса поново су уведене прошле недеље и трајаће до јуна 2025. године, а слична одлука за јаја и шећер требало би да буде донета у петак, кажу две особе упознате са овим питањем.
Поновно увођење тарифа указује на то колико ће преговори о приступању бити тешки за Кијев, пише британски лист.
Украјина је велики пољопривредни произвођач, која може производити храну јефтиније од земаља чланица ЕУ. Уколико би постала чланица блока, била би главни корисник субвенција за пољопривреду – што је тренутно Француска.
Брисел се одлучио да укине све тарифе и квоте на увоз украјинске хране у јуну 2022, четири месеца након почетка руске операције у тој земљи, како би повећао приходе Кијева.
Међутим, након неколико месеци, фармери у Пољској, Мађарској, Словачкој и другим суседним земљама жалили су се да украјински увоз обара цене њихових производа. Те земље су једнострано увеле ембарго на многе производе, што је кршење правила ЕУ.
Земље чланице ЕУ раније ове године продужиле су режим слободне трговине до 2025. године, али су увеле упозорења као одговор на протесте пољопривредника.
Брисел је најавио да је спреман да поново уведе царине на украјинску живину, јаја, шећер, овас, кукуруз, мед и крупицу ако увезене количине премаше средњи просек увоза из 2022. и 2023. године. Овас је већ достигао тај ниво, са више од 6.440 тона увезених од 1. јануара.
То се десило и са јајима и шећером, кажу избори ФТ. Тарифе ће бити објављене у петак, додају, у износу од 419 евра по тони белог шећера и 339 евра по тони сировог шећера. Јаја ће коштати додатних 30 центи по килограму.
Неименовани европски дипломата је за тај лист рекао да "све владе кажу да су за улазак Украјине, али видећемо. Преговори о пољопривреди ће бити веома тешки."