Свет

САД шаље још војне помоћи Украјини, закон вредан 858 милијарди долара служи да обузда Русију и Кину

Нацртом буџета је такође предвиђено да ће Вашингтон почети да тражи искључење Русије из неких међународних институција, укључујући Г20
САД шаље још војне помоћи Украјини, закон вредан 858 милијарди долара служи да обузда Русију и КинуGetty © Getty Images / Staff

Амерички законодавци постигли су компромис у вези са Законом о националној одбрани (НДАА), сагласивши се да издвоје 45 милијарди долара више за укупну војну потрошњу у 2023, него што је председник Џозеф Бајден тражио, као и више одредби за нову "безбедносну помоћ" Украјини и повећану сарадњу са Тајваном.

Одбори за оружане снаге Представничког дома и Сената објавили су у уторак увече свој коначни нацрт НДАА након дугих преговора и Дом би до краја седмице требало да гласа о њему.

Према нацрту закона за наредну годину је за одбрану предвиђен укупан буџет од 858 милијарди долара, а посланици тврде да је повећање у поређењу са 2022. потребно због растуће инфлације и скупих испорука оружја Кијеву.

Поред утврђивања основног годишњег финансирања за Министарство одбране и Министарство енергетике, које управља америчким нуклеарним арсеналом. НДАА, ако буде усвојен, подразумева још 800 милиона долара за "безбедносну помоћ" Украјини – 500 милиона долара више од првобитног захтева председника Бајдена.

Од фебруара, Бајденова администрација је одобрила више од 19 милијарди долара директне војне помоћи Кијеву из залиха Пентагона, а предлог закона тражи додатна финансијска средства за повећање производње и попуњавање залиха америчке војске који се смањују.

Амерички званичници су се  сложили да захтевају периодичне извештаје Пентагона у "краткорочном и средњем року" о америчком оружју упућеном Украјини, након што је неколико републиканских посланика изразило забринутост да се америчко оружје не прати на одговарајући начин када стигне до Кијева.

Поред тога, нацрт буџета предвиђа иницијативе за смањење зависности од испорука руских енергената, а продужава се и забрана војне сарадње са Русијом на још пет година.

Нацртом буџета је предвиђено да ће Вашингтон почети да тражи искључење Русије из неких међународних институција, укључујући Г20.

"Нацрт предвиђа искључивање званичника руске Владе из Г20, Базелског комитета за банковни надзор, Одбора за финансијску стабилност, Међународну асоцијацију контроле осигурања, а такође захтева усвајање корака који су неопходни за промовисање ове политике", наводи се у документу.

Истиче се и да документ обавезује Пентагон да истражи могућности за смањење зависности Индије од руског наоружања и одбрамбених система.

Усаглашени нацрт буџета САД укључује и иницијативу о увођењу санкција за учешће у трансакцијама са златом и девизама са Русијом.

Документ садржи и захтев да Пентагон припреми и представи "свеобухватну стратегију" за борбу против хиперзвучног оружја. Наводи се и да је нацртом буџета САД предвиђено одобравање финансирања програма за стварање стратешких бомбардера нове генерације Б-21 "Рајдер" у потпуности.

Нови закон о потрошњи такође одобрава Тајвански закон о побољшаној отпорности, који је осмишљен да "повећа безбедносну сарадњу" са острвом и у ту сврху би у наредних пет година било издвојено 10 милијарди долара.

Ова последња одредба ће вероватно изазвати осуду Пекинга, који Тајван сматра делом своје суверене територије и који је више пута позивао Вашингтон да заустави све директне односе са Тајпејем.

Други пројекат усмерен на Кину, америчка Пацифичка иницијатива за одвраћање, добиће још 11,5 милијарди долара нових инвестиција у складу са садашњим нацртом закона. Пентагон наводи да иницијатива има за циљ да се суочи са наводном "вишеструком претњом" коју представља Пекинг, као и да прошири америчко војно присуство у индо-пацифичком региону.

"Пошто се међународни поредак који почива на правилима суочава са изазовима из Москве и Пекинга, а који представљају претњу по безбедност, слободу и прогрес људи широм света, нацрт буџета за дату годину укључује издвајање преко шест милијарди долара за иницијативу обуздавања у Европи", истиче се у нацрту буџета за 2023. финансијску годину.

Блинкен: Не подржавамо украјинске нападе на територију Русије

Власти САД не подстичу Кијев да напада територију Руске Федерације, али намеравају да наставе да пружају Украјини војну помоћ "неопходну да се заштити", рекао је амерички државни секретар Ентони Блинкен након извештаја о гранатирању руских аеродрома.

"Ми не охрабрујемо Украјинце да ударе на руску територију и не пружамо им прилику (да ударе). Али важно је разумети шта Украјинци свакодневно доживљавају", рекао је Блинкен и додао да су САД, заједно са партнерима, одлучне да осигурају да Украјинци имају "неопходну опрему за одбрану себе, своје територије и слободе".

image