Економија

Зграде Генералштаба и Министарства одбране у Београду изгубиле статус културног добра

Овом Одлуком Владе Србије се отвара пут да се реализује најављени инвестициони уговор за пројекат на месту бомбардованог Генералштаба са компанијом Џареда Кушнера, зета председника САД Доналда Трампа који је потписао министар у оставци Горан Весић
Зграде Генералштаба и Министарства одбране у Београду изгубиле статус културног добраGetty © stock photo/Diego Coppola

Влада Србије је на седници у четвртак донела одлуку о престанку својства културног добра зградама Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду, које се налазе у Улици кнеза Милоша број 33–41.

Како је објављено у "Службеном гласнику", објектима који се налазе на катастарским парцелама бр. 804/2 и 969, КО Савски венац, у државној својини, престаје својство културног добра и бришу се из регистра непокретних културних добара.

"Даном ступања на снагу ове одлуке престаје да важи Одлука о утврђивању зграда Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду за споменик културе. Ова одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у 'Службеном гласнику Републике Србије'".

Овом Одлуком се отвара пут да се реализује најављени инвестициони уговор за пројекат на месту бомбардованог Генералштаба са компанијом Џареда Кушнера, зета председника САД Доналда Трампа који је потписао министар у оставци Горан Весић.

Весић је у мају, у име Владе Србије у мају, потписао уговор о ревитализацији зграде Генералштаба са америчком компанијом "Афинити глобал девелопмент", на чијем је челу Џаред Кушнер.

Он је најавио да ће у Београду на месту зграде Генералштаба Војске Југославије – уништене у НАТО бомбардовању 1999. године – финансирати изградњу луксузног хотела, 1.500 стамбених јединица и музеј посвећен НАТО агресији.

"Влада Србије изабрала је за партнера у овом подухвату угледну америчку компанију, која ће инвестирати у ревитализацију комплекса бившег Савезног секретаријата за народну одбрану (ССНО)", рекао је Весић.

Он је тада посебно нагласио због "да Влада Србија није продала земљу на којој се налази зграда, већ је, како стоји у уговору, земљиште изнајмила на 99 година".

"Инвеститор је преузео обавезу да, уколико не заврши инвестицију у року који је одређен уговором, Републици Србији врати без надокнаде земљиште и оно што до тада буде изграђено. Земљиште остаје власништво Републике Србије", рекао је министар Весић.

image