"Волстрит џорнал": САД и савезници не знају како да смање економске везе са Кином
САД и њени савезници се муче да смање економске везе са Кином у одређеним областима које су им од стратешке важности, али истовремено би са другом највећом светском економијом наставиле сарадњу у ширем трговинском и инвестиционом контексту.
Чланице Г7 се плаше да би Кина, иначе главни снабдевач многих материјала и сировина, могла да прекине извоз кључних производа у случају још једне пандемије или неког новог конфликта, као што је то Русија учинила са својим енергентима усред западних санкција наметнутих након ескалације кризе у Украјини, наводи "Волстрит џорнал" позивајући се на изјаве западних економских званичника.
Уједно, економисти Г7 морају да пазе да њихова политика економског супротстављања Кини не угрози светски економски раст — који ће, како указују подаци из скорашњег извештаја ММФ, у наредних пет година предводити управо Кина.
ММФ је у прошлонедељном извештају поново упозорио да би подела глобалне економије у конкурентне геополитичке блокове око полова САД-Кина додатно угрозила већ скромне прогнозе за глобални економски раст.
Министарка финансија САД Џенет Јелен одбацила је упозорења ММФ да претерано ослањање на геополитичке савезнике при међународној трговини може угрозити изгледе за глобални раст.
Интерни проблеми у америчком блоку
У западном блоку за (економско) супротстављање Кини већ се назиру пукотине, подсећа амерички лист. Амерички пакет субвенција за домаће произвођаче под називом Закон о смањењу инфлације прети да умањи конкурентност европске индустрије, што је разгневило неке ЕУ чланице и навело Вашингтон на покушаје контроле штете у виду предлога за стварање клуба купаца за кључне минерале и форуме о "зеленој енергији" чија је сврха спречавање рата субвенцијама између САД и ЕУ.
Претња од конфликта САД и Кине око Тајвана представља још једно спорно питање за Вашингтон и његове савезнике.
"Волстрит џорнал" подсећа да је француски председник Емануел Макрон прошле недеље оценио да би угледати се на САД по питању односа са Кином била "најгора ствар" за Европу, након чега је француски министар економије напоменуо да Париз дели став Вашингтона о "смањењу ризика".
Препреке за творце америчке економске политике
Креирање политике према Кини може се показати изазовним и дуготрајним за Бајденову администрацију, оцењују за "Волстрит џорнал" извори упознати са разговорима, додавши да, примера ради, званичници САД разматрају како да ограниче улагања у Кину само у оквиру сектора који би могли да подстакну јачање војних способности Пекинга.
Извори указују да се разматра забрана улагања америчког капитала у квантно рачунарство и напредне полупроводнике, док се од компанија захтева да открију таква улагања у мање напредне полупроводнике. Очекује се да ће оваква правила бити уведена у наредних годину дана.
Вештачка интелигенција представља још један камен спотицања за америчку стратегију, будући да званичници Бајденове администрације и даље размишљају како да повуку линију између употребе те технологије у цивилне и војне сврхе, додају извори за амерички лист.
Званичници ЕУ су прошлог месеца постигли споразум око нацрта закона о "економској принуди" који би, како наводи "Волстрит џорнал", одредио кораке за консултацију и одмазду против земаља за коју се сматра да се бави економском принудом.
Очекује се да ће ова тема бити на дневном реду самита лидера Г-7 у Хирошими у мају, а двостраначки пар америчких сенатора израдио је нацрт закона на исту тему, пише амерички лист.