
НАТО 3.0: Вук длаку мења, али ћуд никад? | Дан увече

Након оштрих порука из Вашингтона и оптужби да европски савезници не деле терет заједничке безбедности, поново се отвара питање будућности НАТО-а.

Том приликом, Хегсет је оптужио своје трансатлантске савезнике да су својом невољношћу да више допринесу америчком рату довели америчке синове и кћери у опасност, за шта, како је рекао, нема оправдања.
Док је сукоб на Блиском истоку нагласио трансатлантске несугласице, а Вашингтон већ смањује број војника на европском тлу, Хегсет је најавио шестомесечну ревизију америчког војног присуства на Старом континенту, уз напомену да ће будући планови за размештање војске у европским земљама зависити од тога да ли дата земља испуњава захтеве Вашингтона.
Док је НАТО почетком јуна покренуо масовне војне вежбе у близини руских граница, реторика о неминовном сукобу са Русијом у блиској будућности не јењава на европском крилу Алијасне, упркос поновљеним демантима Москве да не намерава да нападне ниједну њену чланицу.
Да ли је трансатлантско јединство заиста пољуљано или присуствујемо само још једној политичкој представи? Да ли Америка мења приоритете, а Европа остаје без безбедносног ослонца на који се ослањала деценијама? Може ли рат на Блиском истоку додатно продубити постојеће поделе унутар Алијансе и шта све то значи за наш регион?
О овим темама су у емисији "Дан увече" на РТ Балкан говорили генерал у пензији и народни посланик Митар Ковач и војни пилот Бориша Мандић.
Ковач је оценио да је Алијанса у одлучујућој тачки своје историје.
"НАТО је једна од тих организација која је на путу да се трансформише, ако то не учини, прети распад. Генерално, види се сукоб интереса водећих земаља НАТО-а, у којем САД хоће да сачува водећу улогу, а све остале учини другим или трећим", навео је Ковач и истакао да Велика Британија и Француска хоће да "уцене" САД у вези са тим како ће изгледати НАТО.
Мандић је оценио да се у рату против Ирана, Техеран показао као веома тврд орах.
"Трамп је очекивао да ће се НАТО прикључити да се изврши агресија на Иран, али то се није десило. Сведоци смо прекомпоновања светске безбедносне ситуације, захваљујући ситуацији на Блиском истоку", истакао је Мандић.
Додао је да ће се НАТО можда распасти, али можда се то и неће догодити, јер ту постоје интереси, профити, производња оружја...
Ковач је казао да несугласице нису потпуне да се САД потпуно дистанцира од европских савезника, већ дефинише своју позицију.
"И претходна и садашња администрација волела би да види Русију на коленима. Садашња администрација је добила праве процене да превише уплитања вуче цео НАТО у рат са РФ, да би рат био нуклеарни и да Америка не би била безбедна", казао је Ковач и додао да је Трамп обећао својим гласачима да ће САД бити безбедне, а ново руско оружје гарантује да ће угрозити америчке виталне интересе и циљеве и да ће досегнути Америку.
Мандић је истакао да Америка, која јесте највећа империја, чини све да опстане и да остане светски полицајац број један и хегемон. Указао је на то да је Америци врло битна производња оружја, истакавши да Европа има кризу лидерства, али и безбедносну кризу.




