Небензја: Западно оружје намењено Кијеву jе у рукaма организованог криминала и терориста
Оружје које је Запад испоручио Кијеву већ је почело да се појављује у државама Европе и Африке, попуњавајући арсенале организованог криминала, рекао је стални представник Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја.
"Русија одавно скреће пажњу на чињеницу да ће пумпање оружјем кијевског режима довести до његове појаве на 'црном тржишту', као и да ће доспети у руке организованог криминала и терориста. То сада потврђују и чињенице", рекао је Небензја на седници Савета безбедности УН.
Према речима дипломате, како преносе "РИА Новости", о појави западног оружја у европским земљама и међу организованим криминалним групама говоре и европски полицајци.
"Ово оружје, које западне земље испоручују Украјини, шири се по целом свету и већ је у употреби код милитаната, посебно у Африци, као што су сви чули у изјавама лидера афричких земаља", додао је.
Небензја је раније изјавио да САД и њихови савезници, у интересу Кијева, терају треће земље да крше међународне стандарде у области снабдевања оружјем, захтевајући да се производи совјетско и руско наоружање без дозволе Москве.
Како је истакао стални представник, Русија је у више наврата сазивала састанке Савета безбедности УН у вези са опасним последицама "пумпања" кијевског режима оружјем које јасно илуструје ризике кршења преузетих обавеза у области контроле оружја.
Међу таквим ризицима, Небензја је навео ерозију међународног права у области испорука оружја.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је 3. априла да су "земље НАТО-а Украјини пружиле војну помоћ вредну више од 65 милијарди евра".
Подсетимо, САД су највећи добављач оружја Украјини. Откако је амерички председник Џозеф Бајден преузео дужност у јануару 2021. године, Вашингтон је Кијеву обезбедио више од 35,8 милијарди долара војне помоћи, док је Украјини од почетка Специјалне операције додељено 35,1 милијарду долара војне помоћи. Укупан обим америчке војне помоћи Кијеву од 2014. године процењује се на више од 37,8 милијарди долара. После Сједињених Држава по обиму наоружања пребаченог у Кијев је Велика Британија.
Москва је прошле године послала ноту земљама НАТО-а због испоруке наоружања кијевским властима. Министар спољних послова Сергеј Лавров је напоменуо да би "сваки терет са војном опремом за Украјину постао легитимна мета руске војске".