Велика штета - Немачка је шампион света, "орловима" сребро на Мундобаскету

Репрезентација Србије поражена је у финалу Светског првенства од селекције Немачке са 83:77. "Орлови" су освојили сребрну медаљу на Мундобаскету

Није успела репрезентација Србије да положи и последњи испит и дође до златног одличја на Светском првенству.

Немачка се показала као најбољи тим на првенству, пошто је без пораза дошла до титуле и злата.

Упркос великој борби, Србија је скупо платила све своје грешке, поготово оне у финишу.

Шанси за потпуну драму и изједначење у финишу је било, али недостајало је среће, прецизности и концентрације.

Такође, истиче се и податак да је Србија готово читаво финале морала да игра без Огњена Добрића, који је доживео повреду у првој четвртини.

Велико финале почело је одличном одбраном Србије и тројком Стефана Јовића, али су Немци одмах показали да ће бити изузетно расположени. Узвратили су Андреас Обст и Франц Вагнер, а онда се догодио велики пех екипи Светислава Пешића.

Огњен Добрић, један од најважнијих шрафова у нашем тиму, како у нападу тако и у одбрани, приликом једног продора доживео незгодну повреду већ у трећем минуту.

Нагазио је на стопало Данијела Тајса и искрено зглоб, због чега су га изнели са паркета.
Тада му је пришао Алекса Аврамовић и пољубио га, што је још један доказ каква атмосфера влада међу "орловима".

Док је нови играч Виртуса одлазио у свлачионицу, Вагнер је наставио да носи Немце, који су се разиграли и почели да погађају из свих позиција. У низу су решавали нападе кошевима, али је стигао и одговор са друге стране.

"Икс фактор" је у одсуству Добрића постао Вања Маринковић, који је просто експлодирао средином првог дела игре и са девет поена задржао Србију у игри. Уследиле су две тројке тројке Богдана Богдановића, онда и једна Николе Јовића, за минимално вођство на првој паузи.

Судије су дозволиле оштрију игру, високим немачким играчима било је дозвољено да "туку" наше центре, због чега нам је потпуно искључена унутрашња игра. Никола Милутинов је остао без поена у првом полувремену, док је на другој страни санкционисан и најмањи контакт, а некад и ситуације у којима их није ни било.

Две селекције су се у неколико наврата смењивале у вођству у другом периоду, а Пешићеви момци успели некако да спусте лопту у рекет. Тамо је одличну ролу имао Филип Петрушев, уз једно снажно закуцавање, али је проблем био што се распуцао Денис Шрудер.

Плејмејкер Торонта је постигао две тројке, имао још неколико продора и зауставио се на 14 поена, колико је до паузе убацио и споменути Вагнер.

Србија је у финишу друге четвртине поново појачала одбрану, Богдановић је новим поготком распалио тим, а онда и са линије за слободна бацања донео потпуни егал пред петнастоминутни одмор (47:47).

"Орлови" су имали потешкоћа у нападу које су некако компензовали шутевима са дистанце, али је почетком треће четвртине проблем постао много већи.

Арбитри су наставили да толеришу ударање наших центара, није било никаквог протока лопте у нападу, док се са друге стране Немачка разлетела по терену.

Покренуо је Шрудер играче у белим дресовима, предност ривала је порасла и после тројке Вагнера било је максималних +12 пред одлучујући квартал.

Одлично су Немци затворили све ударне игле у нападу Србије, Богдановић је постигао само два поена у другом полувремену, а време је полако истицало. Држали су противници предност, али се у финишу пробудио Аврамовић.

Плејмејкер Партизана је постигао 10 поена у последњој четвртини и вратио "орлове" на један посед заостатка. Богдан је на минут до краја украо лопту и код резултата 78:75, Марко Гудурић је имао отворен шут за изједначење.

Међутим, промашио је из угла и прва прилика за повратак је отишла у неповрат.

Имала је Србија још шанси за повратак и преокрет у финишу. Две украдене лопте донеле су "орловима" наду.

Ипак, скупо су Пешићеви момци платили све своје грешке, поготово оне у самој завршници.

Шрудер је са друге стране преузео одговорност у дресу Немачке, био миран са линије за слободна бацања и одбио налет Србије.

Алекса Аврамовић је са 21 поеном предводио стрелце "орлова", док су двоцифрени били и Богдан Богдановић са 17 и Филип Петрушев са 10.

Денис Шрудер је био апсолутни лидер Немачке са 28 поена, Франц Вагнер убацио је 19, а Јоанес Војтман меч завршио са 12 поена.

Србија турнир у Манили завршава са сребрном медаљом, а изборен је и пласман на Олимпијске игре које се наредне године одржавају у Паризу.

• 10. сеп 2023 • 16:39

16:39

Крај меча, Немачка је савлада Србију

Није Србија успела да направи чудо и преокрет у финишу.

Немачка осваја злато, "орлови" сребро на Мундобаскету.

• 16:36

40' - Немачка пред победом, Шрудер погађа за 81:77

Успео је Шрудер да се ослободи притиска при преносу лопте, да би потом немачки плејмејкер пробио до коша Србије и положио за 81:77.

Немачка је у одличној позицији у самом финишу меча.

• 16:33

40' - Гудурић маши за изједначење

Успео је Богдановић да украде лопту, након чега је Србија изградила позицију за изједначење, али је Гудурић промашио отворену тројку из ћошка.

• 16:30

39' - Аврамовић држи Србију у животу

Тројком, а потом и са три погођена слободна бацања, Алекса Аврамовић готово сам држи Србију у животу.

Немачка води 78:75, до краја меча остало је нешто мање од минут и по.

• 16:26

38' - Србији понестаје времена, пропуштене су велике шансе

У неколико наврата "орлови" нису поентирали и додатно смањили разлику, па Немачка поново има седам поена предности.

До краја меча остало је још два минута.

• 16:23

36' - Аврамовић за три на једној, Војтман на другој страни

Битну тројку погодио је Алекса Аврамовић, пошто је Србија тим поенима пришла на четири поена заостатка.

Ипак, Војтман је из ћошка вратио тројку и седам разлике у корист Немачке.

• 16:15

33' - Аврамовић даје Србији "вештачко дисање"

Алекса Аврамовић постигао је пет везаних поена и изборио фаул у нападу, а потом је погодио и Филип Петрушев, па Србија смањује дефицит на седам поена - 71:64.

• 16:10

Крај треће четвртине: Србија - Немачка 69:57

Није успео Аврамовић да поентира у последњем нападу, па Немачка у последњу четвртину улази са 12 поена предности.

"Орлови" су поприлично подбацили у трећој деоници, коју су Немци добили са 22:10.

• 16:04

28' - Двоцифрена предност Немачке

Улази Србија у проблем, пошто је Немачка стигла до двоцифреног вођства - 64:53.

Немци воде са 17:6 у трећој четвртини, што довољно говори о нападачким проблемима "орлова".

• 16:00

27' - Србија је стала, Немачка стиже до највеће предности

Немци долазе до највеће предности на мечу, пошто воде са 62:53. Немци користе период игре у којем Србија не успева да дође до поена.