Партизан преломио упорну Басконију, црно-бели добили прво од пет финала

Кошаркаши Партизана савладали су екипу Басконије са 87:83 у 30. колу Евролиге. Српски тим дошао је до 14. победе, веома битне у борби за 10. место и пласмана у плеј-ин фазу такмичења
Партизан преломио упорну Басконију, црно-бели добили прво од пет финала© Euroleague

Партизан је славио у првом од пет "финала" у преосталом току регуларног дела сезоне Евролиге.

Пред крцатом "Штарк ареном" и у сјајој атмосфери коју су правили домаћи навијачи, тим Жељка Обрадовића је преломио отпор упорне Басконије и уписао нову победу у елитном такмичењу.

Српски клуб направио је битан корак унапред у борби за место које води у плеј-ин фазу такмичења, пошто је дошао до 14. победе у 30 одиграних утакмица.

Црно-бели су одлично отворили меч, јасно ставивиши противнику до знања да ће имати веома тежак посао у Београду.

Кабокло, Пантер и Камински поентирали су на самом старту, чиме је Партизан водио 5:0 и 9:2.

Басконија је успела да пронађе ритам и на крилима Хауарда и Милер Мекинтајера, ухвати прикључак.

Иако је последњих минут и по прве деонице био без коша из игре, Партизан је прву четвртину добио са 23:16.

"Сушни" период наставио се почетком друге четвртине, па је гост пришао на 24:20.

Ипак, како је време пролазило, тако се Партизан осећао пријатније, а у великој мери је помогло и то што скоро цело полувреме, српски тим није имао изгубљену лопту.

Тројком Аврамовића, а потом и погоцима Анђушића уз фаул и са линије за слободна бацања, Партизан је стекао највећу предност на мечу, у износу од 11 поена – 38:27.

Да се екипа Басконије никада не сме схватити олако и прерано отписати, доказало се у преосталом времену друге деонице.

Баскијци су затворили прилаз свом кошу, а на другој страни паркета долазили до нешто лакших поена.

Поенима Маринковића, а потом и тројком Хауарда у самом финишу, шпански тим је смањио дефицит на само два поена, па се на полувреме отишло резултатом 44:42 у корист Партизана.

Играло се у налетима у трећој деоници, пошто је Партизан успео поново да дође до двоцифрене предности, а гости на моменте претили да поново ухвате потпуни прикључак.

"Парни ваљак" је у последњу четвртину ушао са девет поена предности, што је у теорији требало да донесе одређну дозу мира пред сам финиш сусрета.

Басконија је решила да иде на све или ништа. Успели су Шпанци да потпуно "закувају" завршницу.

Хауард је настављао да погађа и донесе свом тиму активан резултат и шансу за победу.

Гост је смањио на два разлике у самом финишу, али је Пи-Џеј Дожир уписао веома битне поене и испоставиће се, преломио и последњи отпор тима Душка Ивановића.

Камински је са 20 поена предводио стрелце Партизана, а по 18 су убацили Пантер и Кабокло.

У редовима Басконије истакли су се Хауард са 26 и Монеке са 13 поена.

• 19. мар 2024 • 22:32

22:32

Крај меча, Партизан је победио Басконију!

Иако су гости успели да смање разлику на само два поена, Партизан је поенима Дожира одбио налет и славио резултатом 87:83.

• 22:27

40' - Хауард погађа, Партизан - Басконија 85:81

Тачно на минут до краја, Маркус Хауард је погодио "флоутер" и приближио свој тим на четири поена заостатка.

Партизан води 85:81.

• 22:19

37' - Басконија поново на -5

Изгубљена лопта Партизана на једној, резултује поенима Басконије на другој страни.

Шпански тим смањује разлику на пет поена - 80:75.

• 22:09

35' - Пантер везао пет поена

На најбољи могући начин је српски тим искористио неспортски фаул противничке екипе. Пантер је прво погодио слободна бацања, а потом у наредном поседу био прецизан и за три поена.

Партизан тако стиже до 12 поена предности у последњој деоници - 78:66.

• 21:57

Крај треће четвртине: Партизан - Басконија 69:60

Након три одигране четвртине, црно-бели воде са 69:60.

Поново је Басконија претила да боље затвори четвртину, али је Хауард промашио шут на једној страни, да би Камински након офанзивног скока поентирао на другој.

• 21:41

24' - Партизан поново има двоцифрену предност

Фантастично црно-бели улазе у трећу деоницу, пошто поново стичу двоцифрену предност - 54:44.

• 21:35

21' - Настављен је меч

Почела је трећа четвртина...

• 21:18

Полувреме: Партизан - Басконија 44:42

Након 20 минута кошарке, српски тим води 44:42.

Басконија је одиграла одлично у завршници друге четвртине, а налет су крунисали тројком Хауарда у самом финишу.

Тако је шпански тим смањио дефицит са 11, на само два поена.

Кабокло је са 15 поена најбољи стрелац код црно-белих, а прати га Аврамовић са девет поена.

Код гостију се истичу Хауард са осам, као и Маринковић и Монеке са по седам поена.

• 21:06

16' - Највећа предност Партизана

Анђушић је погодио уз фаул, а потом био прецизан и са линије за слободна бацања.

Партизан је тако дошао до највећих +11 на мечу - 38:27.

• 20:59

14' - Басконија у налету

Шпански тим проналази ритам и смањује вођство Партизана на 28:24.