Србија и Балкан

Српски спасиоци: Остаћемо у Турској докле год буде потребно

Вођа специјалног тима спасилаца МУП-а каже да је први утисак српског тима када су стигли у земљотресом погођено подручје био - "сравњена земља"
Српски спасиоци: Остаћемо у Турској докле год буде потребно© Сектор за ванредне ситуације МУП

Вођа специјалног тима спасилаца МУП-а Србије Давор Видовић је, говорећи о акцији спасавања девојке испод рушевина седмоспратнице у Турској, рекао да је њихов истренирани пас био тај који је указао да испод бетона има преживелих.

Видовић за Танјуг каже да је у земљотресом погођеним деловима Турске почело рашчишћавање терена, а да српски тим руководи оним делом посла у коме се, прем њиховој процени, указује где постоји могућност да се налази неко од преживелих.

"Померају се велики делови бетона, а наши спасиоци чекају померање да би се направио пролаз и видело да ли има некога. Тако је пронађена јуче девојка од 17 година, која је била у том тренутку у свесном стању", додао је.

Како каже, прво што је ову девојку спасило јесте селективно уклањање рушевина за почетак, а онда је спасилачки пас давао индикације да се ту неко налази.

"То је много слојева бетона, почели смо да уклањамо материјал и како смо уклањали створио се џеп у који су момци утрчали и јавио се женски глас из шупљине, а онда се приступило рашчишћавању и успели смо да извадимо ту несрећну девојку. Комуницирали смо са њом, одазвала се на наше позиве, успели смо да је лагано извучемо. Била је исцрпљена, јер провела је готово четири дана испод бетона, није могла сама да се креће, па смо је ставили на носила и извукли лагано", испричао је он.

Видовић, који је вођа спасилачког тима МУП-а, Сектора за ванредне ситуације, каже да је први утисак српског тима када су стигли у земљотресом погођено подручје био - "сравњена земља".

"Град који има више пола милиона становника где су практично сви објекти урушени, неки делимично, неки са пукотинама, немогуће је да се живи више у њима. Наш утисак је да је потребно све порушити и градити ново насеље на овом месту", рекао је он.

Знамо зашто смо дошли, сви смо заједно и на висини задатка

Видовић каже да су српски спасиоци константно на терену, да се ради претрага терена на више локација и да помажу локалним снагама у проналажењу евентуално преживелих користећи пса и опрему.

Како наводи, по неким међународним стандардима, рок након којег се доноси одлука о потпуном уклањању рушевина и престанку тражења људи је седам дана.

"Тада долази до одлуке о потпуном уклањању рушевина, али увек постоје екстремни случајеви да неко успе да преживи. Тимови и даље настављају, ми настављамо и даље да радимо", истиче.

Видовић каже и да су људи у тиму добро опремљени, односно имају опрему, шаторе у којима спавају, воде, хране коју су понели из Србије. Једини проблем је недостатак горива.

"Овде нема воде, струје, телекомуникације су лоше, а гориво сви користе за напајање електричном енергијом. Хране имамо, воде имамо, спавамо испод шатора, грејемо се грејалицама и мање-више трудимо се да о томе не размишљамо, знамо што смо дошли, сви смо заједно и на висини задатка", нагласио је.

Он је истакао да ће тим из Србије бити тамо док постоји потреба.

"Међутим, тешке машине већ раде, али ту смо још неколико дана сигурно", додао је Видовић.

image