
Петковић упутио писмо међународним представницима: Зауставите терор над Србима на КиМ

Директор Kанцеларије за Kосово и Метохију Петар Петковић упутио је писмо међународним представницима у којем је апеловао да правовремено реагују како би зауставили терор над Србима на KиМ и показали да вредности које међународно присуство прокламује важе и за српски народ у Покрајини.

Након што је тзв. косовска полиција у среду у северном делу Kосовске Митровице привела четворицу српских младића који су желели да поново осликају мурал са ликовима патријарха Павла и митрополита Амфилохија, Петковић је упутио писмо земљама Kвинте, изасланику ЕУ за дијалог Петеру Соренсену, шефу Делегације ЕУ у Србији и бројним међународним представницима. Он је најоштрије осудио нови ескалаторни потез такозване приштинске полиције којим је, како је истакао, директно и недвосмислено ударено на темеље српског верског, културног и националног идентитета.
"Полицијски припадници су током дана у северном делу Kосовске Митровице легитимисали, а потом и привели четворицу српских младића искључиво зато што су покушали да обнове мурал посвећен блаженопочившем патријарху Павлу. Подсећамо да су ови мурали током 2025. године прекречени по налогу претходне нелегитимно изабране општинске власти на челу са Ерденом Атићем и то са искључивом намером да се у изузетно крхкој безбедносној ситуацији испровоцира и изазове исхитрена реакција српског становништва", навео је Петковић у писму у које је Танјуг имао увид.
Навео је да су младићи, након вишесатног задржавања и вербалног малтретирања, пуштени на слободу, а да је једном од њих изречена новчана казна за вандализам. Он је навео да такво поступање представља не само бруталну злоупотребу полуга власти, већ и наставак политике притисака усмерених ка застрашивању српског народа и брисању сваког трага његовог идентитета.
"Посебно забрињава чињеница да је, према речима такозваног заменика командира приштинске полиције за регион север Ветона Ељшанија, такозвани министар локалне самоуправе тај који одлучује чак и о осликавању мурала на стамбеним зградама у већински српским срединама на Kосову и Метохији", указао је Петковић.
Истакао је да се тиме отворено узурпирају овлашћења локалних самоуправа и потврђује намера приштинских власти да контролишу чак и најосновније аспекте живота у српским срединама.
Петковић је указао да овај случај није изолован и нагласио да се континуирана тежња ка брисању свих српских обележја која су деценијама красила Северну Митровицу, једину урбану средину у којој су Срби успели да опстану након 1999. године, огледала, између осталог, и у преименовању улица као и у противправној изградњи два моста преко реке Ибар.
"Да је наратив о наводној мултикултуралности и верској толеранцији приштинских власти само празна политичка флоскула, сведочи и податак да је од доласка Аљбина Kуртија на чело Привремених институција самоуправе у Приштини, забележено чак 129 напада на цркве, манастире и друге сакралне објекте Српске православне цркве и њених верника", нагласио је Петковић.
Он је истакао да, упркос свим притисцима и покушајима застрашивања који из дана у дан постају све интензивнији, српски народ неће подлећи провокацијама нити ће одустати од очувања свог идентитета и права на достојанствен живот.
"Стога апелујемо да не останете неми већ да правовремено реагујете како бисте зауставили терор и показали да вредности које међународно присуство прокламује важе и за српски народ на Kосову и Метохији. У циљу пуне транспарентности обавештавамо Вас да ћемо о свему наведеном информисати релевантне међународне организације као и представнике других релевантних актера“, додао је Петковић у писму.
Тзв. косовска полиција у среду је привела четворицу младића након што су покушали да поново осликају мурал на којем су били ликови патријарха Павла и митрополита Амфилохија, а који је прекречен у августу прошле године, за време нелегитимног албанског градоначелника.
Општина Северна Митровица је, иначе, издала дозволу за поновно осликавање мурала.




