
Портпарол врховног команданта НАТО-а за Европу о смањењу мисије Кфор: Није све у бројкама

Портпарол Врховног команданта НАТО-а за Европу амерички пуковник Мартин Л. О'Донел изјавио је поводом планираног смањења присуства војника Кфора на Косову и Метохији да није реч о бројкама, већ о прилагођавању и обезбеђивању безбедности на Космету и у ширем региону.

"Не ради се о бројкама, већ о оптимизацији и обезбеђивању сигурности свих људи који живе на Косову и шире у региону", рекао је О'Донел за "Газету експрес".
Додао је да питања о доприносу трупа Кфору треба упутити самим државама учесницама.
Како је раније истакао и генерални секретар НАТО-а Марк Руте, очекује се повратак на нивое присуства пре 2023. године.
О'Донел је објаснио да ће се током процеса смањења трупа континуирано спроводити процене безбедносне ситуације, те да није искључио могућност да се, у зависности од безбедносних околности, број војника поново повећа.
"Процене безбедносног окружења спроводиће се континуирано током овог процеса. Ако буду потребна додатна прилагођавања, у једном или другом правцу, на основу наше процене, ми ћемо их извршити како бисмо осигурали безбедност и заштиту, као што то увек радимо", рекао је високи војни званичник Алијансе.
Он је истакао да је важно нагласити да је промена броја трупа била присутна и раније, те да се војно присуство Кфора прилагођава у складу са безбедносном ситуацијом.
"Важно је напоменути да се ово дешавало и раније. Структура Кфора прилагођавана је и у смислу повећања и смањења присуства, у зависности од безбедносне ситуације", навео је О'Донел.
Руте је изјавио да Кфор тренутно има 4.700 војника и да се очекује да ће, након прилагођавања присуства, њихов број бити између 3.000 и 3.500.




