Србија и Балкан

Кфор најављује смањење мисије: Да ли је време да тражимо наше право да се Војска на КиМ врати

Према Резолуцији СБ УН дозвољен је повратак до 1000 наших полицајаца и војника, што се, ни после 27 година од доношења документа, није десило
Кфор најављује смањење мисије: Да ли је време да тражимо наше право да се Војска на КиМ вратиGetty © Credit Nur Photo

Најаве да ће бити смањења броја војника у оквиру НАТО мисије на Косову и Метохији последњих дана стизале су више пута. Уз поруке да је безбедност у јужној српској покрајини сада боља, па се може ићи на "оптимизацију", односно постепено смањење са 4.600 на 3.500 војника у мисији, упакована је и вест да су тзв. косовске институције сада "способније". Читајући између редова, јасно је да постоји намера да су у једном тренутку њима преда палица бриге о безбедности, а јасно је о чија ће се леђа она обити – српска.

Тачно је да процес смањивања броја војника неће ићи баш брзо. Али, где има дима има и ватре, а Србија се о НАТО ватру опекла много пута. Стога, можда је тренутак, да када се спомињу "способне 'косовске' снаге", које су према Резолуцији СБ УН 1244 нелегалне, поново тражи повратак наших снага на КиМ, што је и предвиђено овим документом. Резолуција потврђује да ће после повлачења војске, од чега је прошло 27 година, договореном броју југословенског и српског војног и полицијског особља бити дозвољен повратак на тзв. Косово ради обављања дужности у складу са Анексом два.

"Након повлачења, договореном броју југословенског и српског особља ће бити дозвољено да се врати и обавља следеће функције: везу са међународном цивилном мисијом и међународним безбедносним присуством; обележавање/чишћење минских поља; одржавање присуства на местима српске културне баштине; одржавање присуства на главним граничним прелазима", наводи се у Анексу два. 

Додаје се и да ће се повратак особља обавити уз надзор међународног безбедносног присуства и биће ограничено на мали договорени број (стотине, не хиљаде).

Дакле, до 1000 војника. 

Србија је крајем 2022. године тражила повратак, а КФОР је одговор послао на Бадње вече 2023. године.

"Они су у свом пажљиво састављеном писмену упућеном Влади Србије, који сам и ја добио, одговорили да сматрају да нема потребе за повратком Војске Србије на територију КиМ, притом се позивајући на Резолуцију 1244. Али они се нису позвали на део Резолуције (у којем се наводи право на одређени број српских снага), пошто немају право да одбију тај захтев, већ су се позвали на норму да чувају ред и поредак. Направили су још једну грешку", рекао је тада председник Александар Вучић.

Према речима некадашњег министра спољних послова Живадина Јовановића "читава та ујдурма око смањивања војника Кфора има тренд преношења улога и функција на нове структуре илегалне творевине, тзв. КБС, жандармерије, војске". 

"Суштина је да се подржава сецесија преношењем функција на илегалне институције, чиме се крши Резолуција СБ УН 1244 и Кумановски споразум и покушава ревизија једног дела међународног правног система. Иза Кумановског споразума и Резолуције 1244 стоји правно обавезујућа снага за све чланице УН. То што се сада ради је знак неуспеха и немоћи оних који су били задужени за транзициони период. Мере за пренос надлежности на илегалне структуре не могу да имају никакву правну снагу. Ништавне су са правног становишта. Јер, што се грбо роди, време не исправи", истакао је дипломата за РТ Балкан. 

Он је подвукао да наша земља посебно треба да обнови захтев о праву одређених контигената војске и полиције да се врате на КиМ на одређене позиције. 

"То је право које имамо, али није то једина тачка Резолуције 1244 која није испуњена. Није остварено право да се преко 250.000 расељених Срба и неалбанаца врати на КиМ. Такође, није испуњена ни тачка о безбедности, сигурности и слободи кретања. Срби немају то право. Крше им се права насиљем, узурпацијом, затварањем", истакао је Јовановић и додао да "Србија не треба мољака да се не смањује број припадника Кфора, већ да инсистира на повратку својих снага што је гарантованом међународним документима". 

И док Срби на КиМ скоро па свакодневно трпе нападе Албанаца, Приштина под заштитом Запада прави "војску", купује и добија наоружање, најављује "жандармерију". Повратак наших снага на Космет сигурно би допринео томе да Срби мирније спавају.

image
Live