Србија и Балкан

Београд узвраћа ударац уколико се тзв. Косово пријави за Савет Европе

"На чекању" је и опсежна дипломатска акција лобирања за новим повлачењима признавања, која је била замрзнута након обавезивања на мораторијум у Вашингтонском споразуму
Београд узвраћа ударац уколико се тзв. Косово пријави за Савет Европеwww.globallookpress.com © Arne Dedert

Београд спрема одговор уколико Приштина уз помоћ западних савезника заокружи независност тзв. државе Косово. Један од одговора могао би да буде активирање нових повлачења признања Косова, и то већ од четвртка, 3. новембра, уколико у Савету Европе буде покренута процедура за пријем квазитворевине, преносе Вечерње Новости.

Како овај лист преноси, српска страна у фиоци има ноте девет држава које су преиначиле одлуку о признавању Косова које у сваком тренутку може да обелодани, а "на чекању" је и опсежна дипломатска акција лобирања за новим повлачењима признавања, која је била замрзнута након обавезивања на мораторијум у Вашингтонском споразуму.

Поред постојећих притисака из Стразбура и Европе, извесно је да ће се председник Србије Александар Вучић суочити и са отвореним захтевима за убрзаним решавањем питања КиМ и хитног увођења санкција Русији на самиту у оквиру Берлинског процеса који је планиран за 3. новембар.

Приштина је у у мају поднела захтев за приступање тзв. државе Косово у Савет Европе, а први покушај да ова тема буде наметнута и спроведена на дневни ред није успео. Приштина се сада припрема за други покушај, који би покренуо процес да се на овонедељној седници Комитета министара СЕ званично покрене поступак који би требало да кулминира пријемом Косова. Према незваничним информацијама чека се да Комитет напусти мађарски члан, а дође литвански.

Према писању београдског листа, требало би да сутра у току дана буде познато да ли ће се Приштина са својим савезницима упустити у ову "опасну авантуру". Наиме, тада се одржава састанак Бироа који предлаже дневни ред за седницу Комитета министара.

Ивица Дачић: "Запад, више не тражи политичко решење за проблем Косова"

Шеф дипломатије Ивица Дачић тврди да се на Србију и чланице ЕУ које нису признале Косово врши притисак да поменутој седници не присуствују. Тиме би се "одсутне" државе "тихо" усагласиле са оним што је на дневном реду, а Дачић указује да је кључно то што тренутно Савет Европе председава Ирска, која је тзв. Косову наводно и обећала да ће покренути процедуру за чланство.

"Однос снага у СЕ је такав да одлука може и да прође. Основна сметња тој њиховој жељи је да се до сада никада није десило да нека земља буде примљена без консензуса и зато се на нас и на земље које не признају Косово врши притисак", објаснио је Дачић. 

Дачић не крије да Србију чека "тежак дипломатски ход", али наводи да је Србија променила однос снага у Уједињеним Нацијама када је реч о броју земаља које признају независност Косова. Од 46 чланица Савета Европе, независност Косова признало је 34.

Шеф дипломатије указао је на то да Запад Србију својим некоректним односом тера у загрљај Русији, Кини и осталима, наводећи да Србија мора да тражи савезнике који ће јој помоћи у одбрани националних интереса.

"Запад, нажалост, више не тражи политичко решење за проблем Косова, већ само анестезиолошко како ће Србија лакше да прогута независност Косова", закључио је Дачић.

Учлањење у Савет Европе само је део приштинских планова када је реч о међународним институцијама и организацијама. Претходних дана из Приштине су најављивали и кандидатуру за чланство у ЕУ, док им је столица у Уједињеним нацијама неостварена жеља, чијим би остварењем заокружили независност нелегалне државе.

У Генералној скупштини УН, од 193 чланице, Косово у овом тренутку не би могло да добије више од 83 гласа, што је далеко испод двотрећинске већине потребне да се легитимишу као држава на Ист Риверу. Уз то, одлука о чланству у УН мора да прође Савет безбедности и зато је за Србију веома важна позиција Русије и Кине, како би евентуално ставиле вето.

Амбасадор Србије у Вашингтону Марко Ђурић изјавио је да Србија неће прва кршити мораторијум из Вашингтонског споразума, али је и упозорио да, оног тренутка када Приштина заиста покрене иницијативе за пријем у СЕ, оно што се налази "у фиоци" председника Вучића излази на светлост дана, а да ће Србија још јачим темпом наставити своју активност. 

Ђурић је истакао да је током претходног мандата Дачића на месту шефа дипломатије и Николе Селаковића између 20 и 26 држава повукло признање независности Косова и Метохије.

Бивши југословенски шеф дипломатије Владислав Јовановић изјавио је да све што се дешава уочи 3. новембра јесте део недобронамерног похода Запада на нас:

"Истурају нам се могући резултати офанзиве Приштине и њених спонзора у СЕ, не би ли нас деморалисали да одустанемо од наше борбе. Запад уопште не хаје за поштовање међународног права и зато би требало да се ослободимо стега Вашингтонског споразума и пуном снагом да наставимо да позивамо друге земље да повуку признавање Косова. Да им предочимо ефикасност нашег отпора, који је легалан, није провокативан и агресиван, већ се само боримо користећи међународно право, принципе и аргументе", истакао је Јовановић.

Српска листа: Изрицање новчане казне биће повод за реаговање српског народа на КиМ

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић напоменуо је да је Куртијева одлука о пререгистрацији возила противправна, нелегална и насилна и поручио да међународна заједница мора да реагује. За сада је Вашингтон поручио да је разочаран, а Брисел и даље верује да ће доћи до промене.

"Пререгистрација возила на тзв. РКС таблице је апсолутно у супротности са свим споразумима из 2011. и 2016. године. Идеја Аљбина Куртија је да застраши српски народ, да прво крене са некаквим опоменама, а затим и са новчаним кажњавањем. А његов прави циљ је да истисне постојање државе Србије са простора КиМ, а крајњи циљ протеривање нашег народа", закључио је Петковић, док је Српска листа поручила да ће изрицање прве новчане казне од 150 евра бити повод за реаговање српског народа.

Полиција на Северу без усменог или писаног налога у вези издавања опомена возачима

Командир регионалне полиције Север Братислав Радовић рекао је за Новости да из команде полиције у Приштини није стигао никакав службени допис, нити било каква информација у вези са опоменана возачима који нису пререгистровали своја возила.

Према плану Аљбина Куртија, од данас почиње прогон возача са српским регистарским ознакама. До 21. новембра ће се изрицати опомене, а након тога предвиђене су новчане казне у висини од 150 евра. 

image
VV inauguration
banner