Србија и Балкан

Родитељи убијених у "Рибникару” сведочили на суђењу: Кецмановићи су девијантна породица

На суђењу су данас прво сведочили Анђелко и Наталија Аћимовић, родитељи убијене Ангелине Аћимовић, који су испричали како је та породица функционисала и колико је њихова ћерка њима улепшавала сваки дан
Родитељи убијених у "Рибникару” сведочили на суђењу: Кецмановићи су девијантна породица© Tanjug/RADE PRELIĆ

У Вишем суду у Београду данас је сведочењем родитеља убијених 3. маја у ОШ "Владислав Рибникар" настављено суђење у парничном поступку против породице Кецмановић, односно мајке, оца и дечака који је у поменутој школи убио девет вршњака и чувара и ранио још шест особа.

На суђењу су данас прво сведочили Анђелко и Наталија Аћимовић, родитељи убијене Ангелине Аћимовић, који су испричали како је та породица функционисала и колико је њихова ћерка њима улепшавала сваки дан.

Њихова ћерка рањена је 3. маја, али је подлегла повредама 15. маја, а њен отац описао је да је у болници била натечена јер јој је један метак био у глави, док су се они сваки дан надали да ће ипак преживети упркос прогнозама лекара.

Како је објаснио девојчицин отац, тих 12 дана надали су се чуду – да њихова ћерка преживи, али  захвални су што су имали још тих 12 дана да проведу са њом. Нису ни пили ни јели већ су се само молили.

Њихова ћерка тражила је почетком године да се пребаци у други разред, али одговор од директорке школе нису добили. На крају, она је ипак остала у том разреду.

Осврнули се са на тужене, односно породицу Кецмановић, и навели да је то девијантна породица којој је само био битан новац и каријера.

"Јасно је да је то девијантна породица која не осећа ни мало гриже савести ни одговорности. Нико не мисли да је он (отац дечака) имао жељу да К. К. убије толико људи, али му је дао средство да убије", тврди Анђелко Аћимовић.

Аћимовић тврди да је Владимир Кецмановић у истрази за свог сина рекао "он нам је уништио живот", додајући да су девојчице већински биле на његовом списку, што, како тврди Анђелко Аћимовић, показује да је К. К. "мрзео све што је женско".

Његове речи, да је његова ћерка ту душом и да је стално са њима, али да ипак једва чега да оде из овог света како би био са њом, потресле су све присутне у судници који су као и јуче често плакали.

Мајка убијене девојчице навела је да су је мајке друге убијене деце тешиле да живот иде даље, али када је погледала у њих, њихове очи су биле мртве.

Сведочили су и родитељи убијеног чувара Драгана Влаховића који су рекли да је он био најбољи од најбољих и да је много волео децу.

Његова мајка је истакла: "Мој Драган је велики храбар човек, нисам сигурна да сам га ја тако васпитала, мислим да га је Бог таквог послао."

Нина Кобиљски, мајка убијене девојчице Еме, испричала је цео живот своје ћерке – од самог рођења, као и да јој је стално говорила "баш сам тебе такву желела".

Она је навела да је она сазнала да јој је ћерка убијена тек у полицијској станици, односно да све време док је била испред школе, од пуцњаве није била свесна да су деца убијена већ је чекала своју ћерку испред школе како би је загрлила кад изађе јер је била сигурна да се много уплашила.

Како је објаснила, чак и када је видела у медијима вест да је осморо деце убијено, она је помислила да медији лажу и није прихватала.

Након што су јој саопштили да јој је ћерка убијена, ставили су је у кола хитне помоћи јер јој се слошило, као и њеном супругу који је тад био у Румунији, а и њеној мајци.

"Ми смо тад сви пали као домине. Ја испред станице, након чега су ме ставили у кола хитне помоћи. Супруг у Румунији, а моја мајка испред школе, и њој је, такође, указана медицинска помоћ", навела је Нина Кобиљски.

Најпотреснији тренутак на данашњем суђењу био је када је она причала како је ћерку спремала за сахрану, да јој је купила патике које је желела, као и тренутак када су је, док је била у сандуку, грлили, љубили и мазили.

Данашње суђење је одложено за фебруар када ће Кобиљски наставити са сведочењем, док је за 23. фебруар заказано сведочење тужених Владимира и Миљане Кецмановић.

На јучерашњем суђењу сведочили су родитељи, односно породице Божовић, Чикић и Мартиновић.

Тужбу у овом спору за накнаду штете поднело је укупно 27 тужилаца, односно чланова породице жртава масакра, а тужени су малолетник и његови мајка и отац.

Суд ће одлучивати о тужби, и тек по окончању парничног поступка, донеће одлуку да ли у потпуности или делимично прихвата тужбени захтев породица, или га евентуално одбија.

Тужба је поднета у парничном поступку због накнаде нематеријалне штете за претрпљене душевне болове услед смрти блиског лица, као и на име претрпљеног страха.

Овом тужбом затражена је и новчана рента, односно будуће давање одређеног износа новца од дана пресуде па док за то трају услови – и то на име будуће нематеријалне штете за претрпљене душевне болове услед смрти блиског лица.

Суд је раније одредио у односу на оца дечака привремене мере забране располагања и отуђења имовине у кривичном поступку који се води против њега, а према мајци у парничном поступку.

У парничном поступку против дечакове мајке, Виши суд у Београду донео је решење о привременој мери у односу на имовину у њеном власништву, односно да је блокирана за продају и изнајмљивање.

Више јавно тужилаштво у Београду је 10. октобра подигло оптужницу против оца и мајке дечака, као и власника и инструктора стрељачког клуба у којем је, како се сумња, К. К. учио да пуца, док је малолетник кривично неодговоран јер у тренутку масакра није навршио 14 година.

Решење о потврђивању оптужнице постало је правоснажно, па се очекује да Виши суд у Београду ускоро закаже почетак суђења и у том кривичном поступку.

У овом суду води се још једно суђење по тужби против породице Кецмановић, школе и државе, коју су поднели чланови породице Дукић, односно девојчице која је убијена у школи.

image