Србија и Балкан

Суд одлучио да искључи јавност са суђења за масовно убиство у "Рибникару"

Суд је усвојио предлог Вишег јавног тужилаштва у Београду да јавност искључи са суђења ради заштите права и интереса свих малолетних оштећених у овом поступку
Суд одлучио да искључи јавност са суђења за масовно убиство у "Рибникару"© Танјуг/NEMANJA JOVANOVIĆ

Виши суд у Београду одлучио је данас да искључи јавност са суђења родитељима 13-годишњег дечака који је 3. маја у ОШ "Владислав Рибникар" убио девет ученика, као и чувара у тој школи и ранио још петоро деце и наставницу историје.

Суд је усвојио предлог Вишег јавног тужилаштва у Београду да јавност искључи са суђења ради заштите права и интереса свих малолетних оштећених у овом поступку.

Тужилаштво је приликом предлагања да се јавност искључи водило рачуна шта је претежнији интерес - да ли претеже интерес јавности да зна, или интерес заштите малолетних лица у овом кривичном поступку.

Због осетљивости овог поступка, тужилаштво сматра да је претежнији интерес заштите малолетника.

Суд је предлог тужилаштва усвојио и поред противљења одбране оптужених и појединих пуномоћника оштећених, који су тражили да јавност присуствује овом суђењу.

Породице оштећених ће моћи да присуствују суђењу, за разлику од новинара или других грађана.

Поред родитеља дечака који је извршио масакр у ОШ "Владислав Рибникар" Владимира и Миљане Кецмановић на оптуженичкој клупи у овом поступку налазе се и власник и инструктор стрељачког клуба, у којем је дете обучавано да пуца, Ратко Ивановић и Немања Маринковић.

Са друге стране, по први пут у скоријој историји неком суђењу присуствује главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић, поред два поступајућа јавна тужиоца Николе Ускоковића и Ивана Јевтића.

На данашњем суђењу Кецмановићи би требало да изнесу одбрану, као и друга двојица окривљених.

Отац Косте Кецмановића је оптужен за тешко дело против опште сигурности, јер постоји сумња да је обучавао сина да рукује оружјем и да гађа мете у облику силуета људи.

Сумња се и да је, супротно Закону о оружју и муницији, уместо у металном сефу са кључем, два пиштоља, која је Коста узео, држао у два пластична кофера под шифром спакована у два ранца, који служе за пренос оружја, а не за безбедно чување, пишу "Новости".

Тужилаштво сматра да је отац тако омогућио детету да дође у посед два пиштоља, које је Коста, "проваливши" шифру, узео 1. маја и два дана чувао у ранцу, да би их 3. маја понео у школу.

Како се сумња, Владимир Кецмановић је свог сина годину дана раније у стрељачком клубу у Београду обучавао да рукује ваздушним оружјем, да гађа мете у облику концентричних кругова, како да стоји и дише, након чега је одобрио обуку за гађање из ватреног оружја и то пиштоља марке "глок", којој је и присуствовао.

Сумња се и да је два до три месеца касније у истом стрељачком клубу обучавао сина да рукује, пуни оквир и гађа у силуете људи из пиштоља марке "чешка збројевка".

Затим га је 12. новембра 2022. године одвео у етно-село Гостољубље, где је дечак пуцао из ваздушног пиштоља у концентричне кругове. Према оптужници четврти пут га је 11. априла 2023. године одвео у исти стрељачки клуб у Београду, где је Коста пуцао у мете из ватреног оружја и то пиштоља марки "чешка збројевка" и "ругер", за које отац поседује одобрење надлежног органа за набављање и држање.

Мајка Миљана Кецмановић оптужена је јер је њен неспоран ДНК траг нађен на једној чаури код врата учионице за историју у којој је Коста пуцао у ђаке из свог одељења и наставницу. Против ње за ово кривично дело није вођена истрага, већ је непосредно оптужена, пошто је тужилаштво дошло до тог доказа у истрази против њеног супруга Владимира и искористило га.

Иначе ова оптужница је написана на 267 страна.

Владимир Кецмановић се од 3. маја прошле године налази у притвору, који му се продужава сваких месец или два дана, да не би у кратком временском периоду поновио кривично дело, јер се терети за дело за које је прописана казна затвора дужа од десет година и узнемирења јавности.

Мајка Миљана се брани са слободе, али је њој суд одредио меру забране прилажења, састајања или комуницирања са сином Костом, пошто је он предложен за сведока у поступку.

Њени браниоци су навели да она ни до тада није могла да види сина, који се налази у дечијој психијатријској болници, већ је само неколико пута разговарала са њим телефоном и то у строго контролисаним условима.

image