Србија и Балкан

Брнабић: Изложбом у Архиву Србије почиње обележавање Дана државности

Држава и народ сачували оригинална документа Устава упркос бројним невременима историје, ратовима и окупацијама
Брнабић: Изложбом у Архиву Србије почиње обележавање Дана државности© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/

У Државном архиву Србије данас је отворена изложба "Устави Кнежевине Србије и Краљевине Србије", а председница Владе Ана Брнабић истакла је на отварању да изложбом ове године почиње обележавање Дана државности, када се треба сетити српског идентитета и државности.

На изложби је представљено шест оригиналних устава из времена Кнежевине и Краљевине Србије, који су донети у периоду од 1835. до 1903. године.

"Почастована сам због тога што се налазим у Државном архиву, установи која је чувар нашег идентитета", рекла је Брнабићева и додала да се Сретење не прославља само у Орашцу, Опленцу и Београду, већ и у Лесковцу, Краљеву, Крушевцу, Нишу, Новом Саду, Крагујевцу, Суботици, Зајечару, Прокупљу, Врању, Аранђеловцу и многим другим градовима широм Србије.

Брнабићева је истакла и да је прославу Дана државности каква се организује ове године иницирао председник Србије Александар Вучић, јер је сматрао да национални празник не треба да буде само нерадни дан са неколико церемонија, већ да сви треба да се подсете тога шта се слави.

Она је напоменула да је Вучић сматрао да треба да се присетимо тога шта су наш идентитет и државност - "да одамо почаст својим прецима без којих не би било ни независне државе".

Премијерка Србије објаснила је да је посебно за ову прилику Архив изложио оригинале Устава Кнежевине Србије и Устава Краљевине Србије, као и Сретењски устав, први српски устав из 1835. године.

"Они се чувају од времена кад су непријатељске силе насртале на нашу државу са циљем да униште документа, а тиме и наш идентитет", рекла је Брнабићева.

Председница Владе Србије указала је да се у Архиву чува "историја српског народа, писани трагови о нашем постојању, истински докази модерне српске државности".

"Међу милионима страница докумената својеврсних сведочанстава о темељима на којима је изграђена слободна и независна држава Србија, сведочанствима о нашим успонима и падовима, жртвама, документима о спољној и унутрашњој политици, доказима о нашим територијама, институцијама, градовима и селима, нашем друштву и много чему другом", рекла је Брнабићева.

Она је додала да су Државни архив, држава и народ сачували оригинална документа устава упркос бројним невременима историје, ратовима и окупацијама, када су непријатељске освајачке војске насртале не само на нашу територију, живот наших предака, наш идентитет, већ и на архивском грађу, управо због њеног значаја за идентитет српског народа.

"Сигурна сам да највеће узбуђење изазива поглед на овде изложен први Српски Устав. Сретењски Устав из 1835. године, један од најлибералнијих устава у тадашњој Европи", рекла је премијерка Србије.

Она је додала да је Сретење дан са великим значајем у историји српског народа.

"Обједињује два значајна догађаја, један у Орашцу 1804. године, други у Крагујевцу 1835. године, где је на Скупштини усвојен Сретењски Устав. Устави Кнежевине Србије и Краљевине Србије, које с великим задовољством и пијететом према оним генерацијама које су их стварале, чувале и сачувале данас гледамо овде поред нас, по свом изворном значају припадају најужем кругу историјских извора за историју српске модерне државности и део су нашег идентитета. Ови документи снажно сведоче о императиву слободне Србије, независне Србије, Србије која са разумевањем прошлости гледа у будућност, која је разбуђивала националну и државотворну свест и упоредо с борбом за ослобођење урађивала атрибуте своје државности и независности", рекла је премијерка Србије.

Она је подсетила да је Државни архив основан 1898. године, а да Србија у њему, од тада па све до данас, чува свој идентитет и државу.

"Државни архив Србије амбициозно ради на томе, остварујући вишегодишњу сарадњу са Османским архивом, Млетачким архивом у Венецији, Дубровачким архивом, руским, италијанским, шпанским и другим архивима, али ради и на заштити архивске грађе српског порекла ван граница Србије у српским православним епархијама и црквеним општинама", казала је Брнабићева.

Након отварања премијерка Србије је заједно са директором Државном архива Мирославом Перишићем и министарком Јеленом Беговић обишла изложбу.

image