Србија и Балкан

Председник Скупштине Републике Српске: ЕУ, под притиском САД, променила став о Шмиту

Ми смо смо жртве тероризма. Нама се одузима право на лечење у нашој земљи јер су нам блокирани жиро-рачуни. То никад нико није радио. То је неолиберално и неонацистичко, наводи Ненад Стевандић
Председник Скупштине Републике Српске: ЕУ, под притиском САД, променила став о Шмиту© Milos Tesic/ATAImages

Високи представник у БиХ Кристијан Шмит саопштио је одлуку о наметању измена Изборног закона БиХ, позивајући се на Бонска овлашћења. Председник Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић поновио је за РТС да је јасно да законе усвајају надлежни органи, називајући Шмита "самозванцем у БиХ".

"Ми нисмо неко ко ће одустати од своје земље и онога што смо добили Дејтонским споразумом, да доносимо одлуке и одлучујемо у својој земљи", поручио је Стевандић.

Објављујући одлуку којом доноси измене Изборног закона БиХ, Кристијан Шмит тврди да је то у складу са његовим мандатом и Бонским овлашћењима.

Председник Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, са друге стране, указује да законе усвајају надлежни органи, називајући Шмита "самозванцем у БиХ".

"То не може нико да промени и то не постоји ни у каквим овлашћењима, ни у Бонским, колико год она била легална или нелeгана. Са друге стране, у Бонским овлашћењима не пише да је високи представник законодавац. Венецијанска комисија још 2012. године је написала да законе доносе надлежна парламентарна тела, а не самозвани странци", наводи Стевандић.

Према његовим речима Кристијан Шмит није легално постављен.

"Исто тако у овом моменту читав свет, сви парламентарци у Стразбуру и у свим земљама знају да он није легално постављен. Ми смо документ превели на више језика, он садржи све резолуције које су именовани други високи представници, од Карла Билта до Инцка и Шилинга који је обавештењем именован. Он нема ниједан релевантни документ и он није дипломата Уједињених нација, значи то сви знају. И наравно, сад пошто смо ми то обзнанили и реаговали на много адреса, сад су они бесни на нас", оцењује Стевандић.

ЕУ: Руководство РС подрива уставни поредак БиХ

Реаговао је и председник Републике Српске Милорад Додик који је поручио да је самосталност Српске постаје све изгледнија, јер су муслимани срушили дејтонску БиХ и изашли из уставног оквира.

Из делегације Европске уније у Босни и Херцеговини саопштили су јуче да жале што је руководство Републике Српске одлучило да, како кажу, подиже тензије и подрива уставни поредак Босне и Херцеговине. А из амбасаде САД поручују да је посреди, како истичу, Додиков напад на државну структуру БиХ.

Стевандић: ЕУ под притиском амбасаде САД променила курс

Председник Скупштине РС Ненад Стевандић каже да је права реакција Европске уније била да Кристијан Шмит производи кризу својом нелегалном одлуком. Она је промењена, како каже, под јаким притиском америчке амбасаде у року од пет дана.

"Канцеларија ЕУ у року од пет дана мења курс - прво нападне Шмита што је донео тај закон и том моменту је Шмит сам, има само америчку амбасаду, сви су против њега. Од три народа имате Србе, Бошњаке и Хрвате, два народа су против. Он нема никога ко га подржава и нема легалне документе. Ово је сад оно спасавање 'редова Рајана'", каже председник Скупштине РС.

"Најтежи тренутак у РС, али ми нисмо у дефанзивној позицији"

Стевандић указује да је ово најтежи моменат за Републику Српску.

"Ово јесте најтежи тренутак за Републику Српску, али ми нисмо у дефанзивној позицији. И оно што је веома важно, ми не бавимо никаквим активностима које су ван закона и које су ван нормалног политичког спектра. У Републици Српској нема паљења америчких застава, примитивних демонстрација, значи ми се боримо парламентарним начинима. Доносимо резолуције, декларације, закључке", каже Стевандић.

Са друге стране, каже, грађанима Републике Српске се одузимају основна права.

"Ми смо смо жртве тероризма. Нама се одузима право на лечење у нашој земљи јер су нам блокирани жиро-рачуни. То никад нико није радио. То је неолиберално и неонацистичко. Речи су тешке, али су истините. Значи, у овом моменту ћемо ми имати људе у Републици Српској који су зарадили своју плату, а не могу да је приме, не могу да се лече, да плате осигурање, да региструју аутомобиле, јер су њихови матични бројеви у свим банкама без судске одлуке", каже председник скупштине РС.

image