Србија и Балкан

ЦИК у Приштини: Рок за регистрација бирача ван Косова и Метохије траје до 3. априла

Компликована процедура за регистрацију је само једна од препрека са којима се Срби суочавају када је реч о гласању за смену градоначелника у четири општине на северу КиМ
ЦИК у Приштини: Рок за регистрација бирача ван Косова и Метохије траје до 3. априлаGetty © Erkin Keci/Anadolu Agency

Регистрација бирача за гласање за смену градоначелника у четири општине на северу КиМ који живе ван покрајине, а имају право да гласају, почела је 29. марта и траје до 3. априла, а захтев за регистрацију може да се поднесе онлајн или путем поште.

Како је објавила централна изборна комисија у Приштини, током периода регистрације за гласање које ће бити одржано 21. априла, грађани који живе ван КиМ могу да поднесу захтев за регистрацију путем онлајн платформе постављене на веб страници ЦИК-а https://kqz-ks.org/sr/, а други начин је пријава путем поште.

Компликована процедура за регистрацију је само једна од препрека са којима се Срби суочавају када је реч о гласању за смену градоначелника у четири општине на северу КиМ.

ЦИК у Приштини је предвидео комисију за административне приговоре грађана који евентуално буду одбијени у процесу регистрације, а административни приговор се може послати мејлом на kundershtimi.vjk@kqz-ks.org, преноси Радио север Митровица.

Након регистрације, бирачи ће моћи да гласају путем поште у периоду који почиње 12. и завршава се 20. априла.

Регистрација за гласање за смену градоначелника могућа је преко електронске платформе  https://eomp.kqz-ks.org/sr/abroadvoter и преко поште попуњавањем обрасца за гласање ван Косова и Метохије и прилагањем пратеће документације.

Како је навела ЦИК у Приштини, за регистрацију је потребно да се приложи копија једног идентификационог документа – лична карта, пасош или возачка дозвола који су издале привремене приштинске институције и фотографија са идентификационим документом у руци.

У случају да је лични документ издат од стране приштинских институција истекао, како је наведено, мора да се приложи и копија важећег идентификационог документа града или земље у којој гласач тренутно живи.

Образац пријаве заједно са пратећом документацијом шаље се поштом на адресу Централне изборне комисије Пошта 6, поштанска кутија 351, 10000 Приштина уз назнаку "Гласање Путем Поште".

Након што бирач добије потврду да је захтев за регистрацију одобрен, у истом имејлу добија потврду о регистрацији која мора да се одштампа и пошаље поштом заједно са пакетом са гласачким листићима у наведеним роковима.

Да би се послао пакет неопходно је у периоду од 12. до 20 априла преузети гласачки листић и списак кандидата, попунити гласачки листић тако што се бира само једна опција – за или против, и та ознака мора да буде у оквиру квадратића политичког субјекта који се бира.

Попуњени гласачки листић се убацује у необележену коверту, која се затим ставља у другу коверту заједно са потврдом о регистрацији и шаље на адресу ЦИК-а у Приштини.

Коверте примљене у року од стране бирача регистрованих за гласање путем поште прво верификује ЦИК, а након тога се само необележена коверта са гласачким листићем прослеђује Центру за пребројавање и резултате.

Како је наведено, пакет који садржи коверту са гласачким листићем мора бити индивидуалан, односно свако мора да гласа лично, а препоручује се да се пакет са гласачким листићем пошаље из истог града у коме је бирач пријављен.

Наводи се и да ће пакет са гласачким листићем бити одобрен ако је индивидуалан и ако га је послало лице које се налази на бирачком списку ван четири општине на северу КиМ и садржи печат или поштанску марку града у којем бирач живи, коверат тајности, уверење о регистрацији.

Ако један од ових критеријума није испуњен, коверта са гласачким листићем ће бити одбијена.

Гласање за смену градоначелника у четири општине на северу КиМ биће одржано 21. априла, након што су грађани тих општина са српском већином организовали потписивање петиције за смену градоначелника Албанаца изабраних на локаним изборима 23. априла прошле године, које су Срби бојкотовали због непоштовања бриселских споразума, упада специјланих јединица тзв. косовске полиције на север КиМ и противправних хапшења Срба.

На изборе у априлу 2023. године изашло је свега око 3,5 одсто бирача од укупно 45.950 уписаних.

Од тада се на челу четири општине на северу КиМ, у којима Срби чине 95 становништва, налазе градоначелници Албанци.

image