Свет

Блиски исток: Напето у Ормуском мореузу, 11 погинулих у израелским нападима на Либан

Договор на Блиском истоку још није ни на видику. Цена сирове нафте типа "брент" порасла је на 101,35 долара по барелу због поновне ескалације тензија између Сједињених Америчких Држава и Ирана
Блиски исток: Напето у Ормуском мореузу, 11 погинулих у израелским нападима на Либан© Tanjug/AP Photo/Bilal Hussein

Сједињене Америчке Државе верују да су близу постизања меморандума о разумевању са Ираном, којим би се окончао рат.

Катар такође тврди да постоји "велика шанса" за дипломатско решење кризе на Блиском истоку, уз учешће других актера у региону.

С друге стране, Техеран истиче да још разматра амерички предлог за окончање сукоба и поруке Пентагона пренете посредством Пакистана. 

Док се предлажу нови споразуми и испостављају услови, у Ормуском мореузу ситуација се не смирује, а након синоћње размене ватре између иранских и америчких снага, међусобни напади настављени су и данас нешто мањим интензитетом.

За то време, у Либану је 11 људи погинуло у израелским нападима на положаје Хезболаха на југу земље.

  • 8. мај 2026 • 21:27

    21:27

    Рубио позвао европске савезнике да предузму конкретне акције против Ирана

    Државни секретар САД Марко Рубио позвао је европске савезнике да превазиђу реторику и предузму конкретне акције против Ирана, док блокира Ормуски мореуз.

    Говорећи након састанака са италијанском премијерком Ђорђом Мелони, Рубио је упозорио да Техеран покушава да успостави контролу над стратешким пловним путем, називајући тај потез "неприхватљивим" и претњом по глобалну безбедност.

  • 20:36

    Лавров и Бин Фархан: Пловидба у Ормузу мора се вратити на ниво пре сукоба

    Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров разговарао је телефоном са шефом саудијске дипломатије Фајсалом бин Фарханом Ал Саудом.

    Током разговора је наглашено да се режим пловидбе у Ормуском мореузу мора што пре вратити у оквире који су важили пре избијања кризе, преноси РИА Новости.

  • 20:11

    Цене нафте пале око седам одсто ове недеље јер примирје САД и Ирана остаје на снази

    Цене нафте пале су ове недеље за око седам одсто након што је амерички председник Доналд Трамп рекао да примирје са Ираном остаје на снази упркос новим сукобима између две стране, уз најаве постизања свеобухватнијег споразума.

    Цена нафте Брент кретала се на нивоу од 101 долара по барелу, а америчка сирова нафта WTI на око 95 долара по барелу, пренео је "Трејдинг економикс".

    Централна команда (ЦЕНТКОМ) у Вашингтону саопштила је да су америчке снаге напале војне циљеве у Ирану након што је Техеран пуцао на три разарача у Ормуском мореузу, иако су званичници нагласили да не траже ескалацију. Трамп је касније рекао да су бродови безбедно изашли из мореуза без оштећења.

    Поред тога, Уједињени Арапски Емирати су објавили да су пресрели ракете и дронове у близини мореуза.

    Тржишта нафте остају фокусирана на Ормуз, који је затворен од краја фебруара, што ремети глобалне токове сирове нафте и приморава на обуставу производње широм региона.

    Међународна агенција за енергију (ИАЕ) упозорила је да сукоб смањује око 14 милиона барела дневно из глобалне понуде.

  • 19:21

    Пезешкијан: Отпор угњетавању је део иранског идентитета

    Ирански председник Масуд Пезешкијан изјавио је у петак да је политика Техерана проширење пријатељских односа заснованих на међусобном поштовању и заједничким интересима, упозоравајући да отпор угњетавању остаје део иранског националног идентитета.

    "Колико год је толеранција укорењена у култури нашег народа, борба против угњетавања je у историји ове земље", поручио је у објави на Иксу.

  • 19:08

    Арагчи са Фиданом: Америчко безакоње и војни авантуризам одговорни за ситуацију у Ормузу

    Министар спољних послова Ирана Абас Арагчи разговарао је телефоном са турским министром спољних послова Хаканом Фиданом о најновијим дешавањима у региону, преноси Ал Џазира.

    Током разговора, Арагчи је изнео детаље о ономе што је описао као америчко кршење примирја, окрививши за поремећаје у Ормуском мореузу америчко безакоње и "војни авантуризам", пренео је ирански јавни сервис ИРИБ.

    Централна команда САД (ЦЕНТКОМ) саопштила је да су њене снаге онеспособиле још два иранска танкера који су покушавали да пробију америчку блокаду иранских лука – што је најновији притисак на ионако крхко примирје у рату.

  • 18:56

    "Аксиос": Венс са премијером Катара о преговорима са Ираном

    Амерички потпредседник Џеј Ди Венс састао се данас са премијером Катара Мухамедом Бин Абдулрахман Бин Џасим Ал Танијем у Белој кући, како би разговарали о преговорима са Ираном, јавља "Аксиос" позивајући се на изворе.

    Катар је кључан посредник између САД и Ирана у преговорима о споразуму за окончање америчко-израелског рата против Ирана.

  • 17:46

    Медији: Техеран одлучан да не преда САД залихе обогаћеног уранијума

    Ирански званичници су нагласили да суверенитет Ирана над Ормуским мореузом није предмет преговора, али да би Техеран могао поново да отвори мореуз ако САД укину блокаду.

    Што се тиче нуклеарног досијеа, званичници су истакли да неће правити никакве уступке у вези са обогаћеним уранијумом, пренела је Ал Џазира. 

    Техеран се опире захтевима САД да преда своје залихе обогаћеног уранијума и да демонтира цео свој нуклеарни програм.

  • 17:11

    Ирански медији: Иранске снаге и амерички бродови сукобљавају се у Ормуском мореузу

    Ирански медији преносе да је дошло до спорадичних сукоба између иранских снага и америчких бродова у Ормуском мореузу. 

  • 17:03

    ЦЕНТКОМ: Америчке снаге онеспособиле три иранска танкера у Оманском заливу

    Централна команда Сједињених Америчких Држава (ЦЕНТKОМ) саопштила је да су америчке снаге онеспособиле три танкера под иранском заставом у Оманском заливу, наводећи да су бродови покушали да уплове у иранске луке упркос америчкој блокади.

    Према саопштењу ЦЕНТKОМ-а на друштвеној мрежи Икс, америчка морнарица је онеспособила танкере "М/Т Си Стар III и "М/Т Севда" пре њиховог уласка у иранску луку у Оманском заливу.

    Такође наводе да су америчке снаге претходно, 6. маја онеспособиле и танкер "М/Т Хасна", такође под иранском заставом, док је покушавао да уплови у иранску луку у Оманском заливу.

    "Сва три пловила више нису на путу ка Ирану", саопштила је америчка војска.

    Командант ЦЕНТКОМ-а Бред Купер изјавио је да америчке снаге остају посвећене "потпуном спровођењу блокаде бродова који улазе или излазе из Ирана".

    САД су у понедељак, 13. априла, у 16 часова по средњоевропском времену успоставиле блокаду Ормуског мореуза, која се односи на све бродове који улазе или излазе из иранских лука и приобалних подручја, укључујући луке у Арапском и Оманском заливу.

  • 16:53

    Израелски ваздушни напади на јужни Либан: Погинуло једанаест особа

    У израелским ваздушним нападима на села у јужном Либану погинуло је 11 људи, саопштило је либанско министарство здравља. 

    "У израелском нападу на Туру у округу Тир погинуле су четири особе, укључујући две жене, а осам је повређено. У израелским ваздушним нападима на град Ас-Султанија такође су погинуле четири особе", јавила је либанска Национална новинска агенција.

    Троје људи погинуло је у селу ал-Захрани, када је погођен ауто на путу, а међу страдалима је и возач мотоцикла који је пролазио у тренутку напада.

    Како се наводи, израелске снаге такође су напале Чакру, Барашит и Сафад ал-Батик у округу Бинт Џбеил.

image
Live