Блиски исток: САД и даље чекају одговор Ирана, примирје се клима у Либану

Ирански шеф дипломатије Абас Арагчи оптужио је САД да, сваки пут када се појави могуће дипломатско решење, крену у "војну авантуру"

Мировни преговори између Сједињених Америчких Држава и Ирана још су "на леду". Амерички државни секретар Марко Рубио изјавио је да очекује да би Иран убрзо могао да изнесе "озбиљан предлог" о прекиду ватре, упркос, како је истакао, "поделама међу највишим иранским званичницима". Додао је да САД очекују одговор Ирана данас.

Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи је међутим одбацио рокове које су поставили амерички званичници, рекавши да они "ништа не значе Ирану". Он је рекао да Техеран још разматра најновији амерички предлог у вези са преговорима о окончању сукоба, додајући да ће послати одговор "у одговарајуће време".

Такође је поручио да Техеран "неће одговорити на рокове или ултиматуме".

Извори упознати са преговорима су за "Њујорк пост" рекли да су САД понудиле су Ирану ублажавање санкција у замену за обуставу обогаћивања уранијума и поновно отварање комерцијалних пловних путева кроз Ормуски мореуз.

Ирански министар спољних послова Абас Арагчи оптужио је САД да се сваки пут, када је дипломатско решење могуће, одлучују за "непромишљену војну авантуру".

У међувремену, две стране се оптужују за кршење примирја у Ормуском мореузу. Председник САД Доналд Трамп рекао је да примирје између САД и Ирана остаје на снази, упркос размени ватре између америчких и иранских снага у теснацу.

Америчка Централна команда је навела да снаге САД блокирају 70 танкера да уплове или исплове из иранских лука које треба да превезу иранску нафту у вредности од око 13 милијарди долара. Иранске власти кажу да производња и извоз нафте нису били прекинути током 40 дана сукоба, додајући да разматрају нове изворе прихода кроз јачу контролу Ормуског мореуза, односно наплату пролаза.

Стејт департмент је најавио да ће САД посредовати у дводневним преговорима Израела и Либана 14. и 15. маја.

9. мај 2026 • 21:03

Либан: Још четири особе погинуле у израелским нападима

У израелском бомбардовању на југу Либана погинуле су још четири особе, тако да је број убијених у данашњим ударима сада 23, јавља Ал Џазира позивајући се на либанске медије.

Претходно је Хезболах објавио да је извршио три напада на израелску војску као одговор на кршење примирја од стране Израела.

Путин: Свима у интересу да рат између САД и Ирана стане

Говорећи на конференцији за штампу после прослава Дана победе, председник Русије Владимир Путин је изјавио да наставак сукоба САД и Ирана никоме није у интересу. 

"Ово је веома тежак и сложен сукоб и ставља нас у тешку позицију. Надамо се да може да се оконча што је пре могуће", изјавио је Путин.

Он је додао да ће сви бити губитници ако поново дође до ескалације.

Ирански потпредседник: САД и Израел нису успели да ослабе водеће индустрије

Амерички и израелски режим нису успели у својој стратегији да ослабе водеће индустријске гране Ирана бомбардовањем кључних петрохемијских погона и челичана током војне агресије која је трајала 39 дана, изјавио је данас ирански потпредседник Мохамед Реза Ареф.

У обраћању руководиоцима иранске тешке индустрије, Ареф је рекао да су америчко-израелски напади на челичане и петрохемијска постројења у последњим данима агресије очигледно имали за циљ стварање незапослености у Ирану и сејање раздора у земљи, пренела је иранска Прес ТВ.

Он је, међутим, додао да Иран води трку са временом како би обновио производну инфраструктуру оштећену током агресије.

"Процес реконструкције и модернизације одвија се брже него што се очекивало, а влада ће такође искористити све своје капацитете да подржи овај процес", рекао је потпредседник.

Америчка војска: Од почетка блокаде иранских лука преусмерено 58 бродова

Поморска блокада Ирана се наставља, саопштила је Централна команда војске САД (CENTCOM), тврдећи да су америчке снаге преусмериле 58 комерцијалних бродова и онеспособиле четири од 13. априла како би их спречиле да уђу или изађу из иранских лука.

Блокада, први пут објављена почетком априла, део је напора САД да изврше притисак на Иран да постигне мировни споразум и започне преговоре о свом нуклеарном програму, усред текућег америчко-израелског рата против те земље.

Медији: Најмање 18 људи погинуло на југу Либана

Израелска војска извела више напада широм Либана, упркос тронедељном примирју, при чему је погинуло најмање 18 људи преноси Ал Џазира.

ИДФ је истовремено издао наређење за присилну евакуацију у девет градова и села на југу Либана, уз упозорење да би могло доћи до нових удара.

Међу жртвама су двоје погинулих у Набатији, укључујући сиријског мушкарца и његову ћерку, по троје у Нахраину, Садијату и Хабоушу, као и седморо у Саксакијеху, међу којима је и једно дете.

САД и даље чекају одговор Ирана на предлог мировног споразума

Сједињене Америчке Државе и даље чекају одговор Ирана на предлог о мировном споразуму упркос тврдњама америчког председника Доналда Трампа и државног секретара Марка Рубија да очекују да ће то бити ускоро.

Трамп је изјавио да ускоро очекује одговор Техерана услед најновијих посредованих разговора две стране, преноси "Скај њуз".

Рубио је у петак рекао да би Вашингтон "требало да има неке информације данас".

Британски разарач упућен на Блиски исток у мисију заштите пловидбе кроз Ормуз

Британски разарач "ХМС Драгон" је запловио према Блиском истоку због могућег задатка заштите бродског саобраћаја у Ормуском мореузу, пренели су данас британски медији.

Британско министарство одбране саопштило је да ће ова одлука омогућити броду да одмах допринесе, уколико буде потребно, будућој мисији заштите слободе пловидбе кроз Ормуз, преноси "Скај њуз".

Додаје се да би сваки такав план био строго одбрамбене природе и имао за циљ враћање поверења у комерцијалну пловидбу. У марту је британски разарач типа 45 упућен да штити британске ваздухопловне базе на Kипру након напада дроном на британску авио-базу Акротири.

Британско министарство одбране је након данашњег саопштења навело да ће Kипар и даље бити добро брањен чак и без "ХМС Драгон", као и да су британске одбрамбене способности на острву ојачане од јануара.

Техеран се први пут огласио о здравственом стању Хамнеија

Иран је први пут јавно објавио детаље о повредама које је Моџтаба Хамнеи, сада врховни вођа земље, задобио у ваздушним нападима у којима је на почетку сукоба убијен његов отац. Ирански званичник је потврдио да је Хамнеи повређен у нападима, али је рекао да је у добром здравственом стању, према видео снимку који је на друштвеним мрежама објавила новинска агенција Нур повезана са иранским Врховним саветом за националну безбедност.

Више информација прочитајте у одвојеној вести.

Меланшон: Нетанјаху и влада Израела најопаснији у региону, спроводе агресију и геноцид

Лидер француског левичарског покрета Непокорена Француска (ЛФИ) Жан-Лик Меланшон изјавио је да су премијер Израела Бенјамин Нетанјаху и његова влада "најопаснији у региону", оптуживши их за агресију према суседима, геноцид у Гази и окупацију Голанске висоравни и Западне обале, док је истовремено критиковао ангажман Француске и Сједињених Америчких Држава у сукобу са Ираном и позвао на поштовање међународног права.

Меланшон (74) је у интервјуу за француску телевизију ЛЦИ оценио да је Израел "данас најопаснија земља на Блиском истоку", истичући да влада Нетанјахуа напада своје суседе и подстиче ратне сукобе.

"Нетанјаху и његова банда фашиста су луди и нарушавају углед Израела", рекао је лидер ЛФИ, додајући да израелске акције изазивају мржњу и дестабилизују регион.

Он је такође оптужио Израел за инвазију на Либан, окупацију Голанске висоравни и организовање "отимачине земље" у Западној обали, наглашавајући да није скандалозно рећи истину о тим акцијама.

Техеран каже да ће послати одговор САД "у одговарајуће време": Не прихватају рокове и ултиматуме

Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи рекао је да Техеран још разматра најновији амерички предлог у вези са преговорима о окончању сукоба, додајући да ће послати одговор "у одговарајуће време".

Багаеи је одбацио рокове које су поставили амерички званичници, рекавши да они "ништа не значе Ирану".

Такође је поручио да Техеран "неће одговорити на рокове или ултиматуме".

Амерички државни секретар Марко Рубио у петак је рекао да САД очекују одговор Ирана данас.

САД нуде ублажавање санкција у замену за обуставу обогаћивања уранијума?

Сједињене Америчке Државе понудиле су Ирану ублажавање санкција у замену за обуставу обогаћивања уранијума и поновно отварање комерцијалних пловних путева кроз Ормуски мореуз, рекли су данас извори упознати са преговорима за "Њујорк пост".

Како наводи њујоршки лист, један од кључних проблема у преговорима је где би Иран складиштио постојеће залихе обогаћеног уранијума за које амерички председник Доналд Трамп инсистира да буду предате САД, а не трећим земљама, као и питање да ли и када би Техеран могао да настави било какве активности обогаћивања у будућности.

Према ранијим изјавама Трампа, потенцијални споразум би укључивао извоз високо обогаћеног уранијума у САД и забрану коришћења иранских подземних нуклеарних постројења.

Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи почетком јануара је истакао да ирански народ већ више од 75 година трпи репресивне и, како је рекао, "незаконите" економске санкције САД и њихових савезника, што доприноси дубоком негодовању Ирана према политици Вашингтона.

Санкције САД Ирану обухватају нуклеарни програм, ракетне активности и регионалне војне ангажмане, а уведене су још 1979. године и од тада се стално проширују и ажурирају.

Оне укључују забране извоза и увоза технологија повезане са нуклеарним и ракетним програмима, ограничења у приступу међународним финансијским системима, замрзавање имовине иранских банака и појединаца, забрану извоза иранске нафте и циљане рестрикције против чланова Исламске револуционарне гарде и особа повезаних са њима.

Три особе погинуле у израелским нападима на југу Либана

Либански медији преносе да су три особе погинуле у израелском ваздушном нападу на југу Либана.

Либанска национална новинска агенција објавила је да је у нападу погођен аутомобил на путу између градова Бурџ Рахал и Абасија.

Израелска војска је раније издала упозорења на евакуацију за оба места.

Арагчи: Провокативне акције САД повећавају сумњу у озбиљност Вашингтона

Ирански министар спољних послова Абас Арагчи изјавио је током телефонског разговора са својим турским колегом Хаканом Фиданом да су недавна кршења примирја од стране САД и провокативне америчке акције у Персијском заливу повећали сумње у мотиве и озбиљност званичног Вашингтона у спровођењу дипломатских активности.

Арагчи је обавестио Фидана о најновијим дешавањима у вези са иранским дипломатским напорима и иницијативама усмереним на дефинитивно окончање рата који су наметнуле САД и израелски режим, преноси иранска телевизија Прес ТВ позивајући се на државну новинску агенцију Тасним.

Подсетивши на недавне провокативне потезе САД у Персијском заливу и увредљиву реторику високих америчких званичника, Арагчи је рекао да су недавне акције америчких снага у Персијском заливу усмерене на подизање тензија, оценивши да поновљена кршења примирја продубљују сумње у намере и посвећеност америчке дипломатије.

Он је описао амерички приступ као деструктиван, јер поткопава дипломатски процес, док истовремено продубљује неповерење иранске нације према намерама САД.

Арагчи је указао да су престанак незаконите агресије и одустајање од прекомерних и неразумних захтева супротне стране неопходни за напредак текућег дипломатског процеса.

Фидан је нагласио потребу за наставком дипломатских напора за окончање рата и поново потврдио подршку Турске текућем дипломатском процесу.

Иран оптужује САД за "непромишљену војну авантуру"

Ирански министар спољних послова Абас Арагчи оптужио је САД да се одлучују за "непромишљену војну авантуру" сваки пут када се на столу нађе дипломатско решење, преноси Би-Би-Си.

Европски парламентарац: Напад на школу у Минабу је ратни злочин

Посланик Европског парламента Милан Ухрик изјавио је на скупу у Бриселу да сумња да је напад на школу ''Шаџаре Тајебех'' у иранском граду Минаб крајем фебруара био намеран, али да не могу да се искључе одговорности актера у ширем контексту рата и да је тај напад био ратни злочин.

Ухрик је критиковао Европску унију и њене институције, тврдећи да примењују "двоструке стандарде" и да недовољно истражују ратне злочине.

"Ово је ратни злочин и Европска унија, европске земље, не смеју да буду умешане у таква дела", рекао је Ухрик и додао да је послао писмо Европској комисији.
Око 50 активиста окупило се у петак испред дипломатске мисије Ирана у Бриселу како би изразили солидарност са иранским народом и протестовали против рата, током комеморативне акције назване "Анђели Минаба.

Окупљање је било посвећено сећању на децу која су погинула у ваздушном нападу на школу у Минабу. Демонстранти су донели ружичасте школске торбе, играчке и ноћне лампе, симболично постављене као омаж погинулој деци.

Уз то су носили фотографије нестале деце и транспаренте са порукама: "Анђели Минаба - деца која се нису вратила из школе", "Зауставити убиства деце" и "Европа плаче са Ираном".

Иран: Задржавамо право на самоодбрану због америчких акција у Персијском заливу

Ирански амбасадор при Уједињеним нацијама Амир-Саид Иравани изјавио је да Иран задржава право на самоодбрану и заштиту својих интереса услед, како је навео, непријатељских америчких активности у Персијском заливу и Ормуском мореузу.

У писму упућеном генералном секретару УН Антонију Гутерешу и председнику Савета безбедности, Иравани је оптужио САД за "агресивне" војне акције против два иранска танкера у близини луке Џаск и Ормуског мореуза, као и за нападе на више локација у приобалним подручјима Ирана, пренела је иранска телевизија Прес.

Према његовим речима, те акције представљају кршење примирја проглашеног 8. априла 2026. године, као и члана 2(4) Повеље УН, који забрањује употребу силе против територијалног интегритета и политичке независности држава.

Иравани је упозорио да би наставак таквих активности могао да има "катастрофалне последице" по регионални и међународни мир и безбедност, наводећи да би одговорност за евентуалну ескалацију сносиле САД.

Такође је осудио америчку поморску блокаду, тврдећи да су америчке снаге незаконито заплењивале иранске комерцијалне бродове и задржавале чланове посаде.

"Таква дела представљају пиратерију и кршење међународног права и Повеље УН", навео је ирански дипломата.

Иравани је оценио да амерички поступци показују склоност Вашингтона ка "присили уместо дипломатији и дијалогу" и позвао је УН да јасно осуде америчке акције и захтевају од САД да поштују међународне обавезе и уздрже се од даљих провокација.

Хезболах преузео одговорност за нападе на Израел

Либанска група Хезболах преузела је одговорност за 26 напада, укључујући два прекогранична удара на мете у Израелу, што је први такав случај од споразума о прекиду ватре постигнутог у априлу.

У саопштењу, Хезболах је навео да је у петак гађао израелску војну базу јужно од града Нахарије, као и базу Мерон, при чему је израелска војска саопштила да је напад делимично пресретнут, док су неки пројектили пали на отворене просторе, пишу амерички медији. 

Израелске снаге извеле су ударе на циљеве Хезболаха у јужном Либану, наводећи да је погођено више од 85 локација повезаних са том групом у последња 24 сата.

Према подацима либанског Министарства здравља, у јучерашњим израелским нападима погинуло је најмање 16 људи, укључујући четворо деце, док је 54 људи рањено. Либанска национална новинска агенција известила је о више ваздушних удара на југу земље, као и нападима у области Наби Шеит у долини Бека, подсећа Танјуг. 

Страгет Моџтаба Хамнеи

Америчке обавештајне службе процењују да ајатолах Моџтаба Хамнеи игра кључну улогу у креирању иранске ратне стратегије са другим високим званичницима,пренели су амерички медији, позивајући се на изворе. 

Исти извори кажу да САД нису могле да утврде где се Хамнеи налази, након напада у којем је погинуо његов отац и он рањен.