Свет

Трамп тврди да је примирје Ирана и САД "на апаратима", Техеран поручује: Спремни смо на све

Амерички председник Доналд Трамп каже да је примирје са Ираном изузетно слабо и да је "на апаратима за одржавање живота", истичући да је његов план "најбољи могући". Техеран је раније поручио да не води преговоре како би удовољио шефу Беле куће
Трамп тврди да је примирје Ирана и САД "на апаратима", Техеран поручује: Спремни смо на све© Tanjug/AP Photo/Vahid Salemi

Амерички председник Доналд Трамп оценио је одговор Ирана на предлог Вашингтона о окончању рата као потпуно неприхватљив, док с друге стране, из Техерана стижу поруке да Трампов став нема значај.

Трамп је чак рекао да је ирански одговор "обично смеће" и да га није ни прочитао до краја. Он је такође оценио да је тренутно примирје веома слабо и да се налази "на апаратима".

Председник иранског парламента Мохамад Багер Галибаф је одговорио да је Техеран спреман на све опције.

"Наше оружане снаге су спремне да пруже заслужен одговор на сваку агресију. Биће изненађени", поручио је Галибаф. 

Раније је из неименовани извор је за иранску новинску агенцију Тасним Ирана рекао да став председника Сједињених Америчких Држава о иранском одговору на мировни предлог нема никакав значај, те да Иран не прави предлоге како би задовољио америчког председника.

"Преговарачки тим мора да прави планове искључиво у складу са правима иранског народа, а када Трамп није задовољан тиме, природно је да је то боље", навео је извор.

Иран истовремено упозорава да ће присуство страних војних снага, укључујући британске и француске бродове у Ормуском мореузу, бити схваћено као ескалација и да ће уследити одлучан одговор. 

Са друге стране, израелски премијер Бенјамин Нетанјаху поручује да рат са Ираном није завршен и да остаје при циљу спречавања Ирана да дође до високо обогаћеног уранијума. Нетанјаху је навео да су ирански нуклеарни капацитети делимично ослабљени, али да "посао још није завршен".

Амерички "Аксиос" је објавио да Трамп поново разматра војну опцију, због одбијања Ирана да прихвати кључне америчке захтеве и изостанак значајних уступака у вези са нуклеарним програмом.

С друге стране, према сазнањима "Ал Џазире", Иран је спреман да под међународним надзором смањи ниво високо обогаћеног уранијума, односно да разблажи до нижих нивоа, али одбија да га изнесе из земље.

Упркос примирју израелски напади на југ Либана се настављају.

Све о ситуацији на Блиском истоку могли сте да пратите уживо у блогу РТ Балкан.

  • 11. мај 2026 • 22:28

    22:28

    Шеф УН-a за хуманитарна питања: Сто удара на Либан за 24 часа, потребно истинско примирје

    Том Флечер, шеф УН-a за хуманитарна питања, упозорио је на утицај који израелски напади на Либан имају, истичући жртве међу цивилима и хитну потребу за истинским прекидом ватре.

    "Стотину удара на Либан за 24 сата. Убијени цивили. Расељене породице", рекао је Флечер у објави на Иксу.

    Флечер, заменик генералног секретара УН за хуманитарна питања и координатор за хитну помоћ, рекао је да су напори за пружање помоћи у току, али да не могу заменити крај насиља.

  • 22:15

    Поново скочиле цене нафте

    Цене нафте поново су порасле након што је амерички председник Доналд Трамп изјавио да је тренутни прекид ватре између Сједињених Америчких Држава и Ирана у крхком стању, ризикујући ескалацију рата који спречава извоз нафте из региона.

    Цена нафте "брент" кретала се на нивоу од 105 долара по барелу, а америчка сирова нафта WTI на око 99 долара по барелу, пренео је "Трејдинг економикс".

  • 21:42

    Анкета: Већина Американаца сматра да Трамп није објаснио циљеве рата са Ираном

    Две трећине Американаца сматра да председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп није јасно објаснио циљеве америчког војног ангажмана у рату са Ираном, показује нова анкета Ројтерса у сарадњи са агенцијом Ипсос, која истовремено бележи благи раст његове популарности.

    Према истраживању, 66 одсто испитаника оценило је да Трамп није довољно образложио разлоге америчког укључивања у сукоб који траје више од два месеца, док већина грађана изражава забринутост због наглог раста цена горива, преноси Танјуг.

    Анкета показује да 63 одсто Американаца наводи да су више цене бензина негативно погодиле њихове кућне буџете, док три четвртине испитаника сматра да Трампова администрација сноси макар део одговорности за поскупљења.

    Када је реч о политичкој одговорности, 65 одсто испитаника сматра да су републиканци више криви за раст цена горива него демократе.

    Упркос томе, Трампов рејтинг одобравања порастао је на 36 одсто, два процентна поена више него у претходној анкети Ројтерс/Ипсос.

    Сукоб са Ираном додатно је пореметио глобално тржиште нафте, након што је Техеран затводио Ормуски мореуз, кључну руту за транспорт енергената, што је довело до скока цена горива у САД за око 50 одсто.

    Истраживање је спроведено међу 1.254 пунолетна грађанина САД, уз маргину грешке од три процентна поена.

  • 21:36

    САД упозоравају банке на покушаје иранске Револуционарне гарде да заобиђе санкције

    Сједињене Америчке Државе издале су упозорење банкама и финансијским институцијама због покушаја Иранске револуционарне гарде (ИРГЦ) да заобиђе америчке санкције, саопштио је амерички Финансијски надзорни орган (FinCEN) у оквиру Министарства финансија.

    У упозорењу се наводи да ИРГЦ користи мрежу фиктивних компанија, дигиталне имовине и различитих посредника како би прикрила финансијске токове и набавку опреме упркос санкцијама САД, преноси Ројтерс.

    FinCEN је навео да је обим активности Ирана у области дигиталних валута достигао милијарде долара годишње, при чему се, како се додаје у саопштењу, део тих средстава користи за активности повезане са државним структурама и ИРГЦ.

    Упозорење долази у тренутку појачаних тензија у сукобу између САД и Ирана, након што је амерички председник Доналд Трамп оценио да је примирје "на ивици колапса", преноси Танјуг.

  • 20:50

    Трампу стигао одговор из Техерана: Спремни смо на све, изненадићете се

    Председник иранског парламента Мохамад Багер Галибаф поручио је, након изјаве Доналда Трампа да је примирје "на апаратима", да је Техеран спреман на све опције.

    "Наше оружане снаге су спремне да пруже заслужен одговор на сваку агресију. Погрешна стратегија и погрешне одлуке увек доводе до погрешних резултата – цео свет је то већ схватио. Спремни смо на све опције; биће изненађени", поручио је Галибаф на платформи Икс.

  • 20:35

    Техеран поручио Трампу: Поразили смо вас на бојном пољу, нећете победити ни у дипломатији

    Али Акбар Велајати, главни саветник врховног вође Исламске револуције Моџтабе Хамнеија, поручио је да Сједињене Америчке Државе никада неће моћи дипломатски да победе Иран након што су изгубиле на бојном пољу.

    Велајати је на платформи Икс навео да амерички председник Доналд Трамп погрешно верује како може притиском да натера Иран на споразум којим би се окончао агресорски рат.

    "Поразили смо вас на бојном пољу, немојте ни замишљати да ћете изаћи као победници у дипломатији", поручио је Велајати, преноси Прес тв.

    Он се осврнуо на недавну Трампову објаву на друштвеним мрежама, у којој је амерички председник поручио да се "Иран више се неће смејати!"

    "Трамп каже да се 'Иран више неће смејати' док се хвали 'величанственим примирјем'. Ипак, он прети Ирану нуклеарним алузијама, као да и даље верује у лажи Пентагона о прикривању великих губитака међу америчким војницима", изјавио је Велајати.

    Валејати поводом предстојеће Трампове посете Кини, где се очекује да ће поновити своје тврдње о победи против Ирана, истакао да амерички председник не би смео да злоупотребљава мир и уздржаност Ирана, напоменувши да је одговор Техерана на америчко-израелски агресорски рат, из корена променио геополитички поредак у региону.

    "Господине Трамп, никада не претпостављајте да можете искористити данашњи мир у Ирану и тријумфално умарширати у Пекинг. Прво научите 'азбуку новог геополитичког поретка у Западној Азији", поручио је Велајати.

  • 20:14

    Медији: Иран спреман да под међународним надзором разблажи обогаћени уранијум

    Иран је спреман да под међународним надзором смањи ниво високо обогаћеног уранијума, односно да разблажи до нижих нивоа, али одбија да га изнесе из земље, док Сједињене Америчке Државе инсистирају на далекосежнијим ограничењима, изјавио је неименовани ирански извор за Ал Џазиру.

    Техеран, како истиче извор, категорично одбацује свако изношење нуклеарног материјала ван своје територије, али је спреман да под надзором Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) смањи ниво обогаћености уранијума на 3,67 одсто и 20 одсто.

    Према наводима извора, Вашингтон је у свом предлогу захтева да Иран преда залихе уранијума обогаћеног до 60 одсто, што Техеран одбацује.

    Такође се наводи да су Сједињене Америчке Државе одбиле Русију као дестинацију за преузимање иранског високо обогаћеног уранијума, предлажући да се материјал премести у трећу земљу, што је Иран такође одбио.

    Извор наводи да САД захтевају потпуну обуставу обогаћивања уранијума у трајању од 20 година, што је Иран одбио као неприхватљиво.

    Такође се наводи да је Вашингтон одбацио ирански предлог да Техерану буду исплаћене компензације за ратне губитке.

  • 20:07

    Си-Ен-Ен: Напредак преговора САД и Ирана зависи од Трамповог сусрета са Сијем

    Преговори између Сједињених Америчких Држава и Ирана неће остварити значајнији напредак пре састанка америчког председника Доналда Трампа и председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга крајем ове седмице у Пекингу, изјавио је за Си-Ен-Ен извор упознат са током преговора.

    Према наводима тог извора, даљи помаци у дијалогу директно ће "зависити од исхода посете председника Трампа Пекингу".

    "Кина ће бити кључан фактор у обезбеђивању наставка дијалога", нагласио је саговорник америчке мреже.

    Такође, истиче се да је "врло вероватно" да ће ирански министар спољних послова Абас Арагчи присуствовати састанку шефова дипломатија земаља БРИКС-а у Њу Делхију у четвртак и петак, у исто време када ће Трамп боравити у кинеској престоници.

    Извор оцењује да је Арагчијево присуство на овом скупу од изузетне важности, с обзиром на то да се очекује и долазак министара спољних послова Саудијске Арабије и Египта. Према наводима Си-Ен-Ена, управо су ове две државе, уз подршку Пакистана, међу главним посредницима у неформалним контактима између Вашингтона и Техерана.

  • 19:36

    Аксиос: Трамп разматра нове нападе на Иран

    Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп састаће се данас са тимом за националну безбедност како би размотрио даљи ток рата са Ираном, укључујући и могућност наставка војних напада како би извршио додатни притисак на Исламску Републику, након што су преговори са Техераном запали у ћорсокак, саопштили су амерички званичници за "Аксиос".

    Према наводима тих извора, Трамп жели постизање споразума којим би се окончао сукоб, али одбијање Ирана да прихвати кључне америчке захтеве и изостанак значајних уступака у вези са нуклеарним програмом поново отвара опцију војне интервенције.

    Тврде да Трамп разматра и опцију ограничене војне акције како би појачао притисак на Техеран и приморао га на уступке у вези са нуклеарним програмом.

    "Мислим да сви знамо у ком правцу ово иде", рекао је један амерички званичник.

    Једна од опција која се разматра јесте и наставак операције "Пројекат слобода", односно заштите бродова у Ормуском мореузу, која је недавно привремено обустављена.

    Друга могућност укључује наставак бомбардовања преосталих циљева у Ирану које америчка војска до сада није погодила.

    Израелска влада, према наводима извора, залаже се да Трамп одобри операцију специјалних снага ради преузимања иранских залиха обогаћеног уранијума, али америчка страна изражава опрез због високог ризика такве акције.

    Додатни фактор у одлучивању америчког председника је његова предстојећа посета Кини ове недеље, истиче Аксиос

    Трамп би требало да отпутује у среду и врати се у петак, а према наводима званичника, мало је вероватно да би пре повратка донео одлуку о војној акцији против Ирана.

    Састанку у Белој кући присуствоваће потпредседник САД Џеј Ди Венс, специјални изасланик Стив Виткоф, државни секретар Марко Рубио, министар одбране Пит Хегсет, начелник Здруженог генералштаба генерал Дан Кејн, директор ЦИА Џон Ретклиф и други високи званичници.

  • 18:52

    ИДФ: Хезболах лансирао ракете и дронове на израелске снаге у јужном Либану

    Израелска војска(ИДФ) је саопштила да је либанска милитантна група Хезболах током протеклих неколико сати лансирала више ракета и експлозивних дронова на израелске трупе распоређене у јужном Либану.

    ИДФ наводе да су два експлозивна дрона погодила беспилотна инжењеријска возила и причинила им штету, преноси "Тајмс оф Израел".

    Повређених није било, истакла је израелска војска.

    Израелска војска је саопштила и да је израелско ратно ваздухопловство јуче извело напад на зграду у јужном Либану у којој су идентификована двојица оперативаца Хезболаха.

    Према наводима израелске војске, зграда се налазила у близини израелских снага и Хезболах је користио за планирање напада.

    ИДФ су додале да су двојица оперативаца убијена у том нападу.

image
Live