Свет

Џеј Ди Венс је лице споразума са Ираном – да ли је и жртва?

Потпредседник САД, који је водио преговоре како би се окончао рат којем се у прошлости противио, остаје препуштен сам себи
Џеј Ди Венс је лице споразума са Ираном – да ли је и жртва?Getty © Pool / Pool

Џеј Ди Венс је преузео највећи ризик свог потпредседничког мандата тиме што је себе учинио лицем споразума о прекиду ватре у Ирану – крхког споразума који већ изгледа као да се распада по шавовима.

Ипак, пише "Гардијан", после месеци проведених у неизвесности због рата, ово би могла да буде његова најбоља шанса да поново стане на ноге.

У табору америчког потпредседника завладала је паника када је администрација покренула рат у Ирану у фебруару. Венс, гласни противник "вечних ратова" претходних администрација (служио је као ратни дописник у Ираку), сада је приморан да брани једну од највећих америчких војних интервенција на Блиском истоку.

У јавности је деловао дистанцирано од планирања рата у Ирану. У приватним разговорима, новинари су били обавештавани о његовом противљењу рату.

"Видели смо да му је рат дубоко непријатан", рекао је један од Венсових бивших колега у Сенату. "Ово није оно због чега се придружио администрацији... Али је одлучио да држи Трампову страну. Знао је да се ово може догодити", додао је сенатор.

Рат на Блиском истоку је, како су рекли неки инсајдери, угрозио Венсову вероватну кандидатуру за председника 2028. године. Доскорашњи републикански фаворит сада губи од Марка Рубија, спољнополитичког јастреба који се показао као компетентан високи дипломата и безбедносни званичник.

"За многе бираче, Венс сада представља све непопуларнију администрацију која председава посрнулом економијом, геополитичким падом и катастрофалним ратом са Ираном", написао је Ендру Деј из "Америкен конзерватива". "Оно што је изгледало унапред загарантовано – Венс 2028 – више се не може узимати здраво за готово... Венс ће, да би изашао на врх, прво морати да се дефинише", додао је.

Венс је много ризиковао преузимањем улоге преговарача са Ираном. Осим што је морао Ирану да понуди низ уступака и тако постане мета произраелских, проратних републиканаца, морао је и да трпи редовна поткопавања Беле куће и Трампа.

Као и обично, Венс је покушао да ублажи Трампове изјаве. "Иранци морају да схвате да када се упуштате у оно што миленијалци називају глупостима, не можете очекивати да председник Сједињених Држава неће одговорити", рекао је он.

Ипак, преговорима са Ираном, Венс је први пут од почетка ове администрације преузео иницијативу, покушавајући да оконча рат и рехабилитује свој имиџ кандидата против интервенције пре следећег изборног циклуса, наводи британски лист.

Недељу дана није силазио са ТВ екрана продајући америчкој јавности споразум са Ираном и друге спорне Трампове политике.

Чак је у разговору за "Њујорк тајмс" дао необично критичку процену израелске спољне политике у региону. "Ви (Израел) сте земља од 9 милиона људи. Не можете се тек тако убијањем извући из решавања сваког проблема националне безбедности који имате", рекао је.

Улог за Венса не може бити већи. Бела кућа је још једном јасно ставила до знања да је изузетно лабава у погледу политике, али да има мало толеранције за неуспех.

"Ако успе, преузећу заслуге", рекао је Трамп о мировном споразуму. "Ако не успе, окривићу Џеј Дија."

Била је то реприза шале коју је направио на рачун Рубија више од годину дана раније. Тада је Рубио изгледао као аутсајдер у Трамповој администрацији. Сада је Венс у "врућој столици".

image
Live