
Из Шпаније упозоравају: ЕУ да одложи забрану увоза руског гаса

Директор шпанске луке Билбао Иван Хименес сматра да би Европска унија требало да одложи увођење забране увоза руског течног природног гаса (ЛНГ), пише "Фајненшел тајмс", преносе РИА Новости.

"Европска унија би требало да одложи планирану забрану увоза ЛНГ-а, предвиђену за 2027. годину, или да прихвати ризик да постане претерано зависна од Сједињених Америчких Држава", наводи његове речи "Фајненшел тајмс".
Према подацима луке, Русија је 2024. године обезбедила више од три четвртине укупног увоза гаса у Билбао, док је 2025. године њен удео износио 48 одсто. Истовремено, удео САД у 2025. години достигао је 49 одсто. Међутим, у периоду од јануара до маја 2026. године обим увоза руског гаса у Билбао поново је повећан на 59 одсто, док је удео америчког гаса пао на 40 одсто.
"Мислим да сада није право време за смањење количине гаса који стиже из Русије. Руски гас је доброг квалитета, а у погледу цена је обично јефтинији од гаса који се испоручује из Сједињених Држава", истакао је Хименес.
Према његовим речима, смањење руских испорука гаса могло би да представља озбиљан изазов за Европску унију, а док забрана не ступи на снагу, европски увозници ће, највероватније, настојати да увезу што веће количине руског гаса.
Хименес сматра да ће Вашингтон инсистирати на примени забране, јер би то довело до повећања извоза америчких енергената у Европу.
"Трамп ће инсистирати на томе да се забрана задржи, али мислим да Европска унија мора бити јача и да разуме шта је најбоље за ЕУ сада", закључио је Хименес.
Европска унија неће поништити забрану увоза руског течног природног гаса, иако се Брисел припрема за "дуготрајан" енергетски шок који би могао да примора државе чланице да рационализују гориво, рекао је раније комесар за енергетику Ден Јоргенсен.




