Свет

"Телеграф": Нова одлука ОПЕК+ имаће катастрофалне последице по Бајдена

Партнерству Вашингтона и Ријада, у којем лежи кључ петродолара, изгледа да је "одзвонило", наводи британски лист
"Телеграф": Нова одлука ОПЕК+ имаће катастрофалне последице по БајденаGetty © Mario Tama/Getty Images

Најновија одлука чланица ОПЕК+ да срежу дневну производњу нафте за додатних за 1,66 милиона барела дневно значи да је односима Вашингтона и Ријада "одзвонило", наводи се у новом тексту објављеном на британском "Телеграфу".

Иако се то не може назрети из одговора Беле куће у којем се наводи да посао одиграва "као и обично", одлука произвођача нафте на челу са Саудијском Арабијом имаће катастрофалне последице по админситрацију америчког председника Џозефа Бајдена, тврди аутор Бен Марлоу.

Заједнички министарски мониторинг комитет организације земаља произвођача нафте ОПЕК+ потврдио је почетком недеље да ће смањити производњу за 1,66 милиона барела дневно. То је изазвало поскупљење нафте "Вест Тексас интермедијет" за чак осам одсто, што је највећи скок током једног дана у више од годину дана.

Аутор за "Телеграф" се пита како Вашингтон и даље може да говори о "стратешком партнерству" са Ријадом након потеза који оцењује као директан ударац Џозефу Бајдену, свега шест месци након што су Саудијци нанели "огромно дипломатско понижење америчког председника."

"Одзвонило" партнерству које је у сржи петродолара?

Подсетимо, ОПЕК+ је у октобру прошле године одлучио да смањи производњу нафте за два милиона барлеа дневно, након што је Бајден претходно лично допутовао у Ријад у јулу прошле године како би молио саудијског принца Мохамеда бен Салмана да повећа производњу, не би ли ублажио кризу на тржишту нафте изазвану антируским санкцијама.

Бајден је тај потез схватио као "страшну издају", пише Марлоу и додаје да је предсеник САД импотентно претио недефинисаним "последицама".

Ако је то задало озбиљан ударац америчко-саудијском споразуму о енергији за безбеднсот који траје скоро 80 година, онда најновија одлука ОПЕК+ јасно каже да је том савезу одзвонило, закључује аутор.

Тај савез, у којем лежи тајна петродолара откако се америчка валута декуплирала од златних резерви раних седамдесетих година прошлог века и који подразумева да ће Ријад продавати нафту искључиво у доларима, преживео многе дипломатске кризе, укључујући два заливска рата и наводне сумње у умешаност Саудијаца у нападе 11. септембра 2001. године, али је питање како ће преживети овај најновији заокрет, а исто питање се може поставити и за Бајденову администрацију, наводи Марлоу.

Стручњаци су већ указали да ће најновија одлука ОПЕК+ погоршати инфлаторне притиске, а аутор за "Телеграм" цитира податке банкарске групе "Голдман Сакс", која предвиђа да ће цене нафте достићи 95 долара по барелу до краја текуће, а 100 долара по барелу до краја наредне године.

"Америка никада није изгледала тако слабо"

Будући да је Џозеф Бајден раније ове године обећао да ће "радити као суманут" да спречи даљи раст цена енергената не слути добро по његову опадајућу популарност међу народом САД.

Имиџу Америке такође прети велика опасност, имајући у виду да Вашингтон немоћно посматра и наставља да прича о "стратешким партнерствима" док му Ријад отворено пркоси.

Са друге стране, партнерство Ријада и других земаља у региону са Кином јача, поготово након историјског споразума Саудијске Арабије и Ирана о обнављању дипломатских односа, што додатно отежава примену америчких санкција на Москву.

"Под Бајденовом администрацијом која се све више окреће ка унутра, САД једва да су икад изгледале тако слабе", закључује аутор.

image