Свет

Сукоб око наци корена регионалних химни Аустрије

Група аутора писала је лидерима аустријских савезних држава, позивајући их да да предузму одговарајуће мере и признају да њихове државне мелодије вуку корене из "нацистичке ере"
Сукоб око наци корена регионалних химни Аустријеwww.globallookpress.com © Fred de Noyelle / Godong

У Аустрији букти расправа о пореклу националних химни њених савезних држава, након што је нацистичке склоности њихових аутора открила група истакнутих писаца и историчара, и позвала локалне власти да измене стихове, преноси "Гардијан".

Група аутора писала је лидерима Горње Аустрије, Корушке, Доње Аустрије и Салцбурга позивајући их да предузму одговарајуће мере и признају да те мелодије вуку корене из "нацистичке ере".

У неким случајевима захтева се брисање читавих строфа или појединих проблематичних стихова, уз захтев да се историјски истраже њихово порекло и композитори.

Двојица локалних лидера у Корушкој, из редова социјалдемократа и крајње десничарске популистичке ФПО, који су одбили да попусте пред овим захтевима, оптужили су ауторе, међу којима су писци Роберт Менасе и Герхард Руис, као и писац, историчар и есејиста Дорон Рабиновици, за "поништавање историје".

Они, међутим одговарају да се не ради о "поништавању историје" већ о одвајању од антисемитизма, расизма, национализма и национал-социјализма, осигуравајући да се историјске политичке лажи укину и осигуравајући, што би био најгори случај, да оне не васкрсну.

Како се додаје, најпроблематичнија је химна Корушке, чији је текст написала нациста Агнес Милониг, а која садржи стихове "Где смо крвљу исписали наше границе" и "То је моја лепа домовина" (са референцом на Немачку, којој је Аустрија припојена 1938). Група аутора тражила је да се тај стих укине.

Према историјским истраживачима, композитор салцбуршке химне, Ернст Сомпек, такође је био нацистички ентузијаста, који се придружио партији када је то још било незаконито и компоновао у име те странке.

Такозвану песму "Хоамагсанг" или "Хеимат" (Отаџбина) у Горњој Аустрији написао је 1874. године и Франц Стелхамер, који је се "прославио" својим антисемитским ставовима, написавши есеј који позива на геноцид над Јеврејима.

Аутори су истакли да је неопходност признавања порекла химне Горње Аустрије и антисемитског говора њеног аутора, утолико важнија јер је то држава у којој је рођен нацистички вођа Адолф Хитлер.

Химну Доње Аустрије написао је члан нацистичке партије Франц Карл Гинке, а тамошња државна влада је позвала да се уради историјска студија о песми, али је инсистирала на томе да се текст не мора мењати.

Аутори су критиковали стил стихова који је, како су оценили "кичасто-патетична помпезност", зато што подстиче "поданички менталитет".

Група историчара и писаца изразила је спремност да сарађују на било каквом преправљању спорних химни.

image