Свет

Херш о украјинској офанзиви: Нанеће штету Кијеву, НАТО-у и Бајдену

Чувени новинар је додао да је број земаља које су престале да буду проамеричке и постале проруске прилично упечатљив, а поготово у Африци и Азији
Херш о украјинској офанзиви: Нанеће штету Кијеву, НАТО-у и Бајденуwww.globallookpress.com © imago stock&people

Контраофанзива коју су покренуле Оружане снаге Украјине имаће негативне последице како за саму Украјину, тако и за Сједињене Америчке Државе и НАТО, изјавио је амерички новинар и добитник Пулицерове награде Симор Херш.

"Ово неће имати добре последице по Украјину, по НАТО и, дефинитивно, по администрацију Џозефа Бајдена", рекао је Херш у програму британског политичара и новинара Џорџа Галовеја, коментаришући почетак украјинске офанзиве.

Умешаност Алијансе у овај сукоб већ се одвија пред нашим очима, рекао је Херш одговарајући на питање да ли види знаке да се НАТО спрема да уђе у рат у Украјини.

"(НАТО) је вероватно већ тамо. Ако говоримо о обуци и саветовању... сада има толико много одвојених група у украјинској војсци. Неки су ову офанзиву описали као 'унапред осуђену на пропаст'. То је као да имате 15 различитих плесних група које су тренирале одвојено, а онда их ставите у исту учионицу и дате им дан или три да организују тренинге. То би било немогуће – а то се сада дешава у украјинској војсци", објаснио је познати новинар.

Термини за украјинску контраофанзиву више пута су мењани и настављају да се мењају. У Русији су ову "нервозу" повезивали, прво, са информационим ратом – сталне најаве о скорој офанзиви су смишљене да држе Русију у неизвесности, а друго, са чињеницом да Запад захтева од кијевске власти брзе резултате и мора стално да подноси извештаје.

САД изгубиле поверење у свету

Херш је навео да већина светске популације подржава специјалну операцију Русије у Украјини, док су САД, напротив, изгубиле поверење у себе.

"Проценат земаља, посебно у Африци и Азији, које су престале да буду проамеричке и постале проруске, прилично је упечатљив. Значајно више од половине светског становништва подржава Русију у њеном рату", рекао је Херш коментаришући покренуту офанзиву Оружаних снага Украјине.

Иако сматра да су западне санкције учиниле да "ствари у Русији не стоје добро као некада", Херш напомиње да је "идеја да је она очајна једноставно погрешна."

Он је изразио уверење да су Сједињене Америчке Државе, напротив, "изгубиле поверење у свету". Херш је као пример навео дипломатско приближавање Саудијске Арабије и Ирана, за које је рекао да већ само по себи сигнализира значајну промену.

"То се, по мом мишљењу, догодило због Украјине. Саудијска Арабија, иначе, четвртину своје нафте продаје Кини. Саудијци су одмах реаговали смањењем производње нафте, а Иран је као одговор на то утицао на Хуте, на које су имају велики утицај у Јемену. Као резултат тога, добили смо договор који сами никада не бисмо могли да постигнемо. На тај начин смо истиснути", објаснио је Херш.

О Каховској хидроелектрани

Херш није желео да наговести ко стоји иза недавне експлозије Каховске хидроелектране, рекавши да наслућује нешто о томе, али да још није спреман да то јавно изнесе.

"Нисам спреман да говорим о томе. Имам идеју и мислим да схватам шта се десило, али не желим да вам сада говорим о својим нагађањима", рекао је Херш одговарајући на питање о томе ко је одговоран за гранатирање Каховске хидроелектране.

Током ноћи између 5. и 6. јуна, гранатирање за које Москва оптужује Украјину проузроковало је рушење горњег дела ХЕ Каховка.

Напад је, према претпоставкама изведен из вишецевних ракетних система "ољха". Према речима начелника администрације Новокаховског градског округа Владимира Леонтјева, уништени су вентили на брани, док сама брана није оштећена.

image