Нови снимак последица саботаже Северног тока: Лако изводљиво за малу јединицу командоса
Видео снимци које су објавили бројни европски медији показују да је један од гасовода Северни ток 2 пресечен највероватније малим, кумулативним експлозивним пуњењем. Снимак је објављен усред низа извештаја који окривљују Украјину за напад.
Снимак који је направио подводни дрон норвешке фирме "Блуај" објавили су немачки РТЛ, данска ТВ2 и француски "Либерасион". На њему је приказана једна од две "линије" Северног тока 2 уредно пресечена на пола, а назубљени метал је једини знак да је дошло до експлозије.
🇩🇪🎥 New footage of the damaged Nord Stream The video, obtained using an underwater drone, was published by the German TV channel RTL.The publication suggests that Nord Stream 2 was blown up by a small explosive device, as it was much less affected by the explosion pic.twitter.com/vkUoWLlIrt
— Tobias Hübsch 🌐🕊️ (@flugkind) June 21, 2023
Снимци гасовода Северни ток 1 објављени прошле године показују већу штету, при чему је најмање 50 метара цеви покидано. Обе линије Северног тока 1 су уништене, док је само једна Северног тока 2 прекинута.
"Мени то личи на кумулативно пуњење", рекао је бивши дански војни официр Нилс Кемп за РТЛ. "Огромна и веома фокусирана снага. То је била мала експлозивна направа". Пензионисани француски војни ронилац потврдио је Кемпово мишљење, рекавши за РТЛ да је набој вероватно тежио "неколико килограма".
"То би значило да је мања јединица командоса могла да ово да изведе", пројаснио је РТЛ.
Гасоводи Северни ток 1 и Северни ток 2 уништени су у серији скоро истовремених експлозија код данског острва Борнхолм крајем септембра. Експлозије су прекинуле кључни канал за руски природни гас у Европу, уклонивши тако могућност да европске земље укину своје санкције Москви и поново почну куповину гаса.
Мала јединица командоса која поставља лаки експлозив се уклапа у теорију – коју су недавно изнели "Њујорк тајмс", "Волстрит џорнал" и неколико европских новинских кућа – да је тим Украјинаца користио изнајмљену јахту за транспорт експлозива до места експлозије. Кијев негира било какву умешаност у наводну заверу, за коју "Волстрит џорнал" тврди да је била позната Централној обавештајној агенцији (ЦИА) месецима унапред.
Једна теорија коју западни медији нису преиспитали је она америчког новинара Симора Херша. Позивајући се на америчке обавештајне изворе, Херш је у фебруару навео да је ЦИА уништила гасоводе уз помоћ норвешке морнарице, по директном наређењу Беле куће.
Према Хершовим речима, експлозив је постављен током вежби НАТО-а у Балтичком мору прошлог јуна и детониран је даљински три месеца касније.
Херш сматра да су причу о украјинским командосима који користе изнајмљену јахту подметнули у америчке и немачке медије ЦИА и њихове немачке колеге БНД.