Свет

Столтенберг: НАТО ће остати регионални савез

Изазови са којима се суочавамо су глобални. Зато морамо ближе да сарађујемо са партнерима, укључујући и оне у Индо-Пацифику, да бисмо се залагали за наше вредности и наше интересе, рекао је генерални секретар
Столтенберг: НАТО ће остати регионални савез© Tanjug/Saul Loeb/Pool Photo via AP

Генерални Секретар НАТО Јенс Столтенберг рекао је да су министри спољних послова чланица Алаијансе на данашњем састанку поновили одлучност да подрже Украјину на њеном путу ка НАТО као и њеној одбрани у рату са Русијом, а да ће касније у току дана бити речи о ситуацији на Западном Балкану.

"Последњих дана видели смо велике нове најаве. Немачка је обећала осам милијарди евра за следећу годину. А Холандија је обећала више од две милијарде евра. Румунија је отворила центар за обуку украјинских пилота на авионима Ф-16. Савезници, укључујући САД и Финску, шаљу више противваздушне одбране и муниције, а 20 савезника је успоставило коалицију противваздушне одбране за Украјину. Све ово помаже у спасавању украјинских живота и шаље поруку Русији да наша подршка неће посустати", саопштио је Столтенберг на конференцији за новинаре после првог састанка министара спољних послова земаља НАТО.

Столтенберг је рекао да ће се касније данас, на састанку који ће уследити, министри осврнути на ситуацију на Западном Балкану.

Он је додао да су на састанцима министри изразили забринутост због рата на Блиском истоку.

"Поздрављам продужење паузе у непријатељствима између Израела и Хамаса. Ово је омогућило преко потребну помоћ људима у Гази, ослобађање више талаца и пружање више хуманитарне помоћи", навео је Столтенберг.

О изазовима Кине

Столтенберг је истакао да је на састанку било речи и о односима НАТО и Кине, и како је рекао, изазовима које она представља за евроатлантску безбедност.

"Кина није противник и поздрављам што се савезници упуштају у дијалог са Пекингом о питањима од заједничког интереса. У исто време, морамо бити јасни у погледу утицаја кинеске политике принуде на нашу безбедност. НАТО ће остати регионални савез Европе и северне Америке. Али изазови са којима се суочавамо су глобални. Зато морамо ближе да сарађујемо са партнерима, укључујући и оне у Индо-Пацифику, да бисмо се залагали за наше вредности и наше интересе", рекао је Столтенберг.

Столтенбер је истакао и да су на састанцима савезници НАТО одобрили прву квантну стратегију НАТО-а.

"Квантне технологије могу ојачати нашу сајбер безбедност и способности. Али оне се такође могу користити против нас. Наша нова стратегија ће нам помоћи да искористимо могућности које пружају квантне технологије, док истовремено спречавамо конкуренте да користе ове технологије против нас", рекао је Столтенберг.

Генерални секретар је рекао да су се током овог месеца НАТО савезници сложили да унапреде флоту АВАКСА командним и контролним авионима нове генерације.

"Производња шест нових авиона 'Боинг Е-7А' почеће у наредним годинама, а први ће бити спреман за употребу до 2031. Овај пројекат ће бити једна од највећих набавки НАТО-а и даће кључни допринос нашој интегрисаној ваздушној и противракетној одбрани у будућности", рекао је Столтенберг.

Он је оценио да то показује снагу трансатлантске одбрамбене сарадње.

Подсетимо, Предлог америчког председника Џозефа Бајдена да се Украјини пошаље додатних 60 милијарди помоћи наишао је на неодобравање од стране појединих републиканаца у америчком Конгресу.

Администрација у Вашингтону је, међутим, и даље оптимистична и сматра да је већина демократа и републиканаца у Конгресу вољна да подржи помоћ Кијеву.

image