Свет

Јерменија суспендовала дозволу радију Спутњик, реаговала Маргарита Симоњан

Јерменски регулатор забранио је емитовање радија Спутњик Јерменија на месец дана
Јерменија суспендовала дозволу радију Спутњик, реаговала Маргарита СимоњанGetty © Taylor Weidman / Stringer

Јерменска комисија за телевизију и радио суспендовала је на 30 дана дозволу за рад радио-станици "Тоспа", која је део медијске мреже Спутњика.

Спутњик наводи и да је, у другој одлуци, комисија казнила репетитора са 500 хиљада драма (око 1.200 долара).

Прва одлука регулатора везана је за емисију "Петак са Тиграном Кеосајаном", у којој је аутор наводно "давао ироничне изјаве којима се понижава част и достојанство земље и народа Јерменије", а да није имао "морално право" да то чини као "странац".

Друга одлука односи се на ауторски програм бившег заменика Армана Абовјана који је наводно "ширио панику" и користио "непоуздане и непроверене изворе".

Главна уредница РТ и медијске групе "Расија севодња" Маргарита Симоњан иронично је одговорила на одлуку Јеревана да суспендује дозволу радија Спутњик Јерменија.

"Драма вредна 500 хиљада драма (јерменска валута). Газда је поново увређен", написала је Симоњан на свом Телеграм каналу.

Председник Савеза новинара Русије Владимир Соловјов рекао је за РТ да је одлука јерменске стране – кршење слободе говора.

"Могу рећи да сам пре месец дана био у Јерменији. Одржали смо новинарску конференцију. Знам расположење људи. Знам да многи у Јерменији знају руски језик и за њих је емитовање руских канала део информационог тока, навикли су да добијају информације од њих и да прате руске медије. Наравно, за њих ће то представљати кршење слободе говора и ширења информација", рекао је Соловјов.

Он је подсетио да јерменско и руско друштво имају примере пријатељства и сарадње.

"Наше културне везе су чврсто испреплитане, а између неких и породичне везе. Зато не би требало на тај начин прекидати емитовање и те везе", поручио је Соловјов.

Заменик председника Државне думе Русије за међународна питања Алексеј Чепа констатовао је да Јереван у последње време предузима низ непријатељских корака према руским структурама.

Он оцењује да је потез јерменских власти према радију Спутњик цензура, а то се ради "како би до грађана долазило минимум информација и како би се на тај начин избегло гомилање незадовољства у Јерменији".

Заменик директора Института за стратешка истраживања и прогнозе Руског универзитета пријатељства народа Никита Дањук сматра да је ограничавање рада Спутњика у Јерменији "логичан наставак политике Пашињана".

"Стиче се утисак да је један од главних задатака лидера Јерменије да поткопа блиске везе које су постојале између Јерменије и Русије у области безбедности, у културно-информационом простору", појаснио је он за РТ.

image