Спектакуларно суђење у Џорџији: Како се картицом која кошта 10 долара хакују амерички избори
Професор компјутерских наука са Универзитета Мичиген Алекс Халдерман демонстрирао је како је уз помоћ чип-картице вредне 10 долара, УСБ-а или оловке могуће упасти у изборни систем Џорџије, променити изборне резултате и омогућити појединцима "супер" приступ машинама за електронско гласање које користе грађани ове америчке државе.
Халдерман је на суђењу о будућности изборног система Џорџије открио слабости гласачких машина компаније "Доминион" позајмивши од адвоката оловку коју је гурнуо у задњи део једне машине "Доминиона" и држао неколико секунди. Машина се због тога пребацила у "безбедни мод" што омогућава приступ андроид систему машине.
На тај начин, објаснио је професор, корисник може да копира, уреди или промени фајлове на машини, промени оперативни систем, инсталира вирус, заобиђе заштиту и тако добије пун приступ гласовима становника Џорџије којима онда може да манипулише како жели.
"Нема ограничења", упозорио је Халдерман. "Све што вам је потребно је пет секунди и 'бик' оловка".
Потом је представио "паметну картицу" која може да се купи онлајн за десет долара и гурнуо је у машину. Паметне картице је могуће програмирати тако да "опонашају" картице које користе бирачи и техничари и уз помоћ које је могуће допрети до разних делова гласачке машине.
На тај начин, могуће је штампати гласачке листиће и мењати их, преноси портал "Закон360" сведочење професора.
Халдерман је показао и како је могуће инсталирати вирус са УСБ-а повезаног са машином и штампачем и "убацити" гласове у бирачку машину. Он је појаснио да је због паравана којима је окружено скоро свако бирачко место у Џорџији, ово могуће извести, а да починилац не буде ухваћен.
Професор тврди и да ниједна ова злоупотреба не би била видљива у случају истраге.
Саслушање је организовано на основу тужби бирача који тврде да је њихова изборна воља злоупотребљена у држави у којој Доналд Трамп тврди да је на претходним изборима освојио већину. Званичници признају да постоји могућност да је било неких неправилности, али тврде да нема доказа да је неко "петљао" са "Доминионовим" машинама.