Украјина поручила Аустралији: Не желимо ваше летеће смеће
Украјинско ваздухопловство се налази у озбиљном проблему услед недостатка вишенаменских борбених авиона, будући да је већина летелица Су-27 и МиГ-29, којима је авијација располагала, оборено или уништено.
Због тога је и покренут процес набавке Ф-16 из земаља чланица НАТО, али за сада нема назнака када ће ови авиони бити испоручени Кијеву, због процеса ремонта и обуке, али и страха украјинске стране да ће их руска војска лоцирати и уништити непосредно након испоруке.
Поред Ф-16, постојао је и план да се украјински пилоти опреме и вишенаменским борбеним авионима Ф/А-18 "хорнет" ("стршљен) који су избачени из употребе аустралијског ратног ваздухопловства, међутим због благо речено "неспоразума" између Аустралије и Украјине, до испоруке ових авиона највероватније неће доћи.
Како преноси "Фајненшел ривју", током разговора званичника две државе, један од старијих официра украјинске авијације рекао је својим аустралијским колегама да Кијев није заинтересован за 41 расходовани Ф/А-18, које је Канбера хтела да донира.
"Не желимо ваше летеће смеће", прокоментарисао је украјински официр, према сведочењу извора који је присуствовао разговорима.
Ова изјава указала је да постоји неразумевање између две земље, али и да је врх украјинске војске колико-толико свестан старости и (лошег) стања опреме коју добија, што потврђују и резултати са фронта.
Ипак ово није први пут да се одустаје од испоруке наоружања из Аустралије, будући да су аустралијске власти у ранијем периоду одбиле да испоруче оклопне џипове "хавки", као и расходоване хеликоптере МРХ-90 "тајпан" који су у процесу сечења и претварања у старо гвожђе.
Такође, Аустралија је једна од ретких земаља политичког Запада која је одбила да поново отвори своју амбасаду у Кијеву што додатно ствара проблеме у комуникацији и разумевању потреба украјинске војске. Последица свега наведеног су "затегнути односи" двеју држава, преноси "Фајненшел ривју".
Неодлучност Кијева по питању "хорнета"
План о донацији аустралијских борбених авиона који су из оперативне употребе повучени 2021. године, предложен је у марту 2023. године, а два месеца касније појавиле су се информације да су САД дале благослов за њихов трансфер.
Будући да се ради о летелицама дизајнираним за распоређивање на носаче авиона, Ф/А-18 су донекле боља опција за Украјину од Ф-16. Разлог је њихов ојачани стајни трап, који им омогућава полетање са кратке писте, што је огромна предност имајући у виду разорене украјинске ваздухопловне базе и чињеницу да ће западни авиони морати да полећу и са аутопутева.
Ипак у том периоду су се интензивирали преговори Кијева са Вашингтоном и Бриселом око испоруке Ф-16 из земаља попут Данске, Холандије и Норвешке, док су поред Данаца, САД и Румунија понудиле обуку украјинских пилота.
То је у украјинском ратном ваздухопловству створило одређени страх да неће бити у стању да одржава две различите врсте борбених авиона са Запада, јер свака од њих захтева засебно одржавање, наоружање и обуку.
Стога је украјински официр који је требало да и формално затражи испоруку "хорнета", уместо тога аустралијске летелице назвао "летећим смећем", што је према "Фајненшел ривјуу" у потпуности уништило могући договор о донацији.
"Да није то изјавио, "хорнети" би већ летели изнад Украјине", наводи извор упућен у преговоре.
Подсећања ради, САД су тек у августу 2023. одобриле трансфер Ф-16 Украјини, а главнокомандујући украјинских снага Валери Залужни се већ тада жалио да је "Русији дато довољно времена да унапреди своју ПВО, пре него што је могла бити нападнута авионима допремљеним са запада".
Онда се у децембру јавио још један проблем за украјинску страну, јер њени западни савезници нису успели да оспособе Ф-16 и испоруче их, па су се на "листи жеља" коју је Кијев послао САД, између осталог, нашли и авиони Ф/А-18 "хорнет".
Такође, појавили су се информације да су 8. децембра поново покренути разговори између Аустралије и Украјине о испоруци "летећег смећа". Са друге стране, аустралијски министар одбране Ричард Марлс одбио је да коментарише могућу испоруку, док је портпарол Министарства одбране изјавио да су авиони у "последњој фази растављања и слања у отпад".