Столтенберг "миротворац": Помогли смо да се окончају два брутална рата на Балкану
НАТО је једна од најуспешнијих Алијанси јер успева да се прилагоди променама у свету и обезбеди мир, истакао је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, напомињући да је управо та Алијанса помогла да се окончају два брутална рата на Балкану.
"Пре 40 година био је Совјетски Савез, сада Совјетског Савеза нема и људи кажу НАТО треба да промени област и променили смо област и помогли да се окончају два етничка рата на Балкану, у БиХ и у Србији или на Косову", поручио је Столтенберг заборављајући да напомене да је Алијанса извела војну агресију на Србију, односно Савезну Републику Југославију.
Подсетимо да готово нема града у Србији који се током 11 седмица агресије, није нашао на мети, а НАТО је извршио 2.300 удара и бацио 22.000 тона пројектила, међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и оних пуњених осиромашеним уранијумом, а да је рат у Хрватској уз "помоћ" НАТО-а окончан тако што је у Хрватској спроведено етничко чишћење, Срби су протерани и сведени на статистичку грешку.
Генерални секретар НАТО-а истиче да је НАТО урадио нешто што нико није могао да претпостави – био је на првој линији борбе против тероризма 2011. године и наставио да пружа помоћ Сједињеним Државама и након 2014.
"НATO се поново прилагодио више се фокусирајући на колективну одбрану, а у Европи смо најјаче појачање наше колективне одбране", нагласио је Столтенберг и закључио да је криза 1974. године показала зашто је НАТО "најуспешнија Алијанса у историји".
Столтенберг је поручио да ће НATO наставити да се мења у складу са променама и изазовима у свету.
Рекао да је значај Алијансе много већи него пре три године јер постоји рат на тлу Европе, а Кина постаје све снажнија и снажнија те је веома значајно да земље чланице остану заједно.
"Када смо сви заједно онда смо јачи и сигурнији", оцењује Столтенберг, истичући да осећа, када се погледа пулс јавног мњења, "снажну подршку у целој Европи и у САД".
Сва испитивања јавног мњења у Србији показују да Срби јасно и гласно понављају своје "не" интеграцији у Северноатлантску алијансу и да западна пропаганда и притисци немају ефекта.
Према последњем истраживању 84,2 одсто грађана Србије се противи уласку у НАТО.