Свет

Неуспех израелске офанзиве: Хамас и даље у свим деловима Газе

Након четири месеца крвавих борби, припадници Хамаса и даље су присутни у свим деловима Газе
Неуспех израелске офанзиве: Хамас и даље у свим деловима Газе© Tanjug/AP Photo/Tsafrir Abayov

Припадници Хамаса су се вратили у северни део Појаса Газе, где настављају са борбама против Израела и поново граде административне структуре, тврде становници Газе, аналитичари и израелски званичници.

С друге стране, чиновници и полицајци Хамаса у потпуности контролишу јужни део те енклаве, где се тренутно налази већи део становништва, иако је дошло до угрожавања јавног реда и мира у централним регионима, пише "Гардијан".

Да развој догађаја у Гази никако не иде на руку Израелцима указује и чињеница да је до 80 одсто Хамасових тунела остало нетакнуто, што су израелски и амерички званичници потврдили за "Волстрит џорнал".

Како наводи тај лист, израелске трупе су, након вишемесечних борби, уништиле или оштетиле тек 20 до 40 одсто тунела. Неки од њих су бомбардовани, док су други потапани, а напредак је недовољно брз.

Како пише "Тајмс оф Израел", верује се да се лидер Хамаса Јахја Синвар и други команданти крију управо у неким од тих тунела. Према израелским обавештајним подацима, он се највероватније налази негде испод Кан Јуниса, заједно са делом талаца које је Хамас отео током напада на Израел 7. октобра-

Према процени "Њујорк тајмса", укупна дужина тунела Хамаса износи између 550 и 720 километара, што је знатно више него што се веровало на почетку израелских операција.

Такав развој догађаја указује да, након нешто мање од четири месеца борби, израелске трупе имају значајних проблема постизању својих ратних циљева, које је премијер Бенјамин Нетанјаху дефинисао као "уништење" Хамаса.

Хамас далеко од пораза

"Нажалост, чујемо све више прича о опоравку устанка у централној и северној Гази. Чујемо и и да Хамас поново контролише полицију и трговину на северу, што је веома лош исход догађаја", рекао је некадашњи начелник израелског Савета за националну безбедност Ејал Хулата.

Мајкл Милштајн из израелског Института за националне и безбедносне студије такође сматра да Хамас поново успоставља контролу над деловима северне Газе које су припадници израелске војске заузели након крвавих борби крајем прошле године, укључујући и сам град Газу.

Хамас чине његово политичко и војно крило, а та организација већ више од 15 година обавља све административне послове у Појасу Газе, управља том енклавом, прикупља порезе и организује јавне услуге.

Због тога се верује да су многи државни чиновници на свим нивоима чланови, или у најмању руку симпатизери Хамаса, наводи "Гардијан".

"Тешко је рећи да ли су се они вратили или никада нису ни отишли, али како год да окренете они су и даље ту", рекао је један официр израелске војске који је учествовао у борбама у Гази.

Хуманитарне организације које распоређују помоћ за становништво Газе морају да сарађују са локалним званичницима које је поставио Хамас, а њихови полицајци и даље пружају заштиту хуманитарним конвојима.

Ипак, у деловима енклаве у којима ни Хамас ни Израел немају ефективну контролу, као што је централни део Газе, дошло је драстичног скока стопа криминала, а напади на камионе који возе хуманитарну помоћ су веома честа појава.

Каква је ситуација на ратишту након четири месеца борби?

Израелски званичници тврде да су њихове снаге елиминисале око 9.000 од 30.000 војника колико је Хамас имао пре рата, који је избио након напада те организације на југ Израела.

Око 1.200 Израелаца, углавном цивила, убијено је у иницијалном нападу, док је њих 240 киднаповано и одведено у Појас Газе. Током израелског бомбардовања те енклаве убијено је више од 26.600 људи, углавном жена и деце, док су хиљаде заробљене испод рушевина.

Велики делови Газе су делимично или потпуно уништени, док је око 1,9 од 2,3 милиона становника те енклаве расељено.

Ипак, поједини западни стручњаци сматрају да је Хамас значајно ослабљен током крвавих борби са израелским снагама, а има навода и да је дошло до подела унутар саме организације.

"Чини ми се да је значајан део Хамаса уништен, а оно што је остало на северу су углавном терористичке, у најбољем случају устаничке ћелије, а не батаљони", рекао је стручњак за Хамас у Вашингтонском институту Мат Левит за "Гардијан".

Опасност за Газу би сада представљало западање у стање анархије, налик на Сомалију, уколико се не успостави одржив систем заштите јавног реда и мира.

image