Чудан случај Илона Маска: Дисидент, борац за слободу говора и сарадник америчких обавештајних служби
Од "непријатеља америчке демократије", преко "екстремног десничара", до блиског сарадника безбедносних агенција – милијардер и власник "Тесле" и "Спејс Икса" Илон Маск прешао је тај пут за само неколико дана.
Или, бар тако делује након читања недавног чланка у "Волстрит џорналу".
Наиме, тај амерички лист недавно је објавио да је "Спејс Икс", Маскова компанија за свемирска истраживања, продубљује своје везе са америчким обавештајним и војним агенцијама, након што су добили најмање један велики поверљиви уговор и проширили тајни сателитски програм компаније под називом "Старшилд" на кориснике из области националне безбедности.
Према наводима тог листа, реч је о уговорну који је склопљен 2021. године и који вреди 1,8 милијарди долара, а наводи се и да "Спејс Икс" очекује да ће средства из уговора постати важан део њихових прихода у наредним годинама.
Реч је пре свега о технологији која омогућава безбедну комуникацију, али и која може бити коришћена за прикупљање различитих информација које владине агенције сматрају кросним.
Сарадња "Спејс Икса" и америчког војно-безбедносног естаблишмента није ништа ново, с обзиром да се контакти две стране постоје од оснивања компаније 2002. године.
Како наводи "Волстрит џорнал", она је те године добила уговор о лансирању са непознатим клијентом америчке обавештајне службе. Касније је "Спејс Икс" почео да обавља редовна лансирања за војне и шпијунске агенције.
Ипак, иако је реч о уговорима старим неколико година, занимљиво је да су детаљи о њима објављени тек сад – у тренутку када се односи Маска и америчких власти налазе на танком леду.
Зашто ратују Бајден и Маск?
Бајденова администрација већ месецима води "тихи рат" против Маска и његове пословне империје због тога што популарни милијардер често критикује актуелног председника и бори се против цензуре уз помоћ своје платформе Икс.
Прошлог лета, Маск је објавио "Твитер документе", у којима је откривено да је америчка влада покушала да ограничи слободу говора, пре свега када је реч о пандемији вируса корона и вакцини против те болети.
Како је окружни судија из Луизијане Тери Доути, који је прошле године пресудом забранио неколицини америчких савезних агенција да у превеликој мери сарађују са друштвеним мрежама како би "заштитиле говор", рекао је да је савезна влада током пандемије преузела улогу дистопијског "Министарства истине" из дела Џорџа Орвела.
Бела кућа је убрзо кренула у контранапад и поред чињенице да се Маск последњих година показао као прилично користан савезник Бајденове администрације, писао је у децембру "Хил".
Његова компанија "Тесла" је најпознатији светски произвођач електричних аутомобила, које Бајденова администрација сматра кључним за своју зелену агенду. У исто време, он је обезбедио велики број "Старлинк" уређаја за Украјину, који су били значајни за њихове оружане снаге у првим месецима сукоба са Русијом.
Не треба заборавити и да је "Спејс Икс" најзаслужнији што се САД и даље налазе у "трци за свемир" са осталим светским силама.
Ипак, за Белу кућу то очигледно није било довољно, пошто су америчке институције у више наврата покушале да поткопају Маскове компаније – укључујући и "Теслу", која је морала да повуче два милиона аутомобила из продаје, након што је агенција за безбедност на ауто-путевима проценила да њихова аутопилот функција није довољно безбедна.
Колика новца је превише за суд у Делаверу?
Маск се нашао у "сукобу" са властима након што је суд у америчкој савезној држави Делавер (из које долази актуелни председник Бајден) крајем јануара пресудио да му је компанија "Тесла" 2018. године неправедно исплатила 55 милијарди долара, наводећи да је у питању "несхватљива сума" која је неправедна према акционарима.
Након што је судска пресуда објављена, цена "Теслиних" акција је пала за око три одсто, пренео је тада "Блумберг", додајући да ће тај "новитет" драстично утицати на Масков иметак, али и довести у питање судбину његових компанија.
Маск је на ту одлуку узвратио најавом да ће "Теслу", која је регистрована у тој савезној држави, преселити у Тексас, уз позив другим корпорацијама да се "никада не региструју у Делаверу".
Та омалена државица последњих деценија постала је популарна локација за регистрацију великих корпорација, пре свега због ниских пореза и повољних законских регулатива. Процењује се да је око 60 одсто компанија са листе 500 највећих америчких корпорација "Форчун".
Маск на бранику борбе за слободу говора
Маск је запао у немилост Бајденове администрације и због честих критика које износи на рачун актуелног председника на друштвеној мрежи Икс.
Он је такође дозволио повратак других Бајденових критичара који су раније били суспендовани на тој мрежи – попут Алекса Џонса, али и некадашњег председника Трампа.
Икс се последњих месеци нашао и на удару негативне медијске кампање, која је за циљ имала застрашивање оглашивача наводима о непримереном садржају који се сада може објављивати на тој платформи.
Маск је, додуше, у одређеној мери и сам долио уље на ватру са неколико неспретних коментара у новембру крајем прошле године, након чега су многе велике компаније најавиле да ће престати да се рекламирају на Иксу. Према наводима "Њујорк тајмса", губици те мреже могли би да достигну и до 75 милиона долара.