Свет

Марин Ле Пен почела предизборну кампању: Жестоки напади на ауторитарну ЕУ

Према анкетама, лидерка француске деснице је изразити фаворит на изборима за Европски парламент, далеко испред странке француског председника Емануела Макрона
Марин Ле Пен почела предизборну кампању: Жестоки напади на ауторитарну ЕУwww.globallookpress.com © Panoramic

Посланица француске десничарске странке Национално окупљање (РН) Марин ле Пен обећала је на почетку кампање за Европски парламент да ће смањити овлашћења "наметљивој и ауторитарној" бриселској бирократији, извештава "Фајненшел тајмс".

Према анкетама, Ле Пенова представља изразитог фаворита на европским изборима.

На предизборном скупу у Марсељу, којем је присуствовало око 8.000 присталица, Ле Пенова је наступила заједно са 28-годишњим Жорданом Барделом, који постаје све популарнији. Бардела сада предводи РН, док се Ле Пенова на европским изборима, који ће се одржати у јуну, налази на челу листе ове партије.

"Позивам француски народ да своју огорченост преточи у акцију", рекла је Ле Пенова, осврћући се на разна еколошка ограничења ЕУ, и додала: "Државе морају да врате моћ коју им је одузела ЕУ."

Анкете показују да би странка Национално окупљање овог пута могла да победи са разликом од чак тридесетак одсто гласова, што би је поставило далеко испред центристичког савеза Обновимо Европу актуелног председника Емануела Макрона, кога сада подражава само 18 одсто бирача.

Ако РН победи са тако великом разликом, то би био велики ударац за Макрона не само у ЕУ, већ и у Француској, и то уочи председничких избора 2027. године.

Према садашњим анкетама, које се односе на председничке изборе, Ле Пенова би могла да тријумфује у другом кругу избора.

Иначе, садашњи председник Емануел Макрон неће учествовати у трци за следећег председника Француске, јер му устав онемогућава трећи узастопни мандат. Такође, Ле Пенова би у првом кругу освојила највише гласова.

Проевропски оријентисани Макрон је раније тврдио да ЕУ треба да постане геополитичка сила, како би спречила да Европу економски маргинализују САД и Кина, и која би могла да заустави Русију.

Ле Пен и Жордан Бардела су изнели крајње скептичне ствавове о ЕУ и позвали европске државе да се супротставе "пузећој супердржави ЕУ", која све више креира политику у  областима имиграције, здравства, дипломатије, опорезивања и одбране.

Бардела је нагласио да РН не подржава излазак Француске из ЕУ, што је идеја коју је ова странка раније заговарала. Уместо тога, он инсистира на потреби да се ЕУ реформише изнутра, уз помоћ других европских десних или националистичких партија, чија популарност непрекидно расте у готово читавој Европи.

Бардела је негирао да се раније РН залагао за "прикривени фрексит".

Како тврде политички аналитичари, изборе за ЕУ у Француској обично је пратила велика апстиненција. Успех Ле Пенове на европским изборима могао би да Националном окупљању да замах за изборе 2027. године. После ових избора, Ле Пенова би требало да постане председница, а Бардела премијер Француске.

Макрон је од актуелног премијера Габријела Атала затражио да смањи разлику у односу на РН и одабрао је слабо познатог посланика у Европском парламенту Валерија Хејера да предводи изборну листу. Први предизборни митинг Макронове алијансе заказан је за 9. марта у граду Лилу.

Последњих недеља, РН је подржао протесте пољопривредника у Француској, који су избили због ниских прихода, високих пореза и жртвовања француских фармера због "зелене агенде ЕУ."

image