Свет

Њујорк послао војску у метро: Полиција немоћна пред све већим насиљем путника

Национална гарда нема овлашћење да хапси људе, али ће помоћи полицајцима који то овлашћење имају
Њујорк послао војску у метро: Полиција немоћна пред све већим насиљем путникаGetty © Robert Nickelsberg

Стотине припадника Националне гарде распоређено је у тунелима метроа у Њујорку, како би се ухватили у коштац са порастом криминала у том граду.

Први пут је 750 војника ангажовано да помогне полицији у Њујорку у патролирању метроом и контроли торби.

Кети Хочул, гувернерка Њујорка, иначе из демократа, најавила је да ће 250 државних војника такође бити послато да помогне.

Путници имају право да одбију да им полиција проверава торбе, али и полицајци имају право да им забране приступ метроу због тога.

"За оне који размишљају о томе да унесу пиштољ или нож у метро, ово барем ствара ефекат одвраћања", рекла је Хочул, преноси британски "Телеграф".

Овај потез долази након низа недавних напада на путнике, укључујући и три убиства само ове године.

Прошлог месеца кондуктеру метроа напад је пререзао врат, због чега је ушивен са 30 шавова.

У првој недељи овог месеца догодила су се три напада, укључујући и један због којег је тинејџерка завршила у болници, а мушкарац стар 64 године завршио је на шинама.

Национална гарда нема овлашћење да хапси људе, али ће помоћи полицајцима који то овлашћење имају.

Распоређивање војника је део већег плана од пет тачака које је саопштила канцеларија гувернера.

"Шаљем поруку свим Њујорчанима, нећу престати да радим на томе да вас заштитим и вратим вам душевни мир кад кренете у метро", рекла је гувернерка Хочул.

У план је укључен и законски предлог да се људима забрани улазак у возове ако су осуђени за напад на путника, а биће постављене и камере у кабине кондуктера као корак да се заштите радници.

Док је стопа криминала у њујоршким подземним железницама у фебруару смањена за 15 одсто, у поређењу са истим месецом прошле године, гувернерка Хочул каже да та статистика није учинила сигурнијим.

"Рећи да ствари иду на боље не чини да се осећате боље. Поготово када сте управо чули да је неко убоден у врат или бачен на шине метроа. Постоји и психолошки утицај", рекла је она.

Око три милиона људи дневно користи метро у Њујорку, а према подацима управе пре пандемије, овај број је био око пет милиона.

image