Економија

Јапан поново одлучио да увози руску нафту

Извоз руске нафте порастао је у јануару на 8,2 милиона барела дневно, приближавајући се "рекорду свих времена" постављеном у фебруару 2020. године, упркос таласу санкција уведених Москви
Јапан поново одлучио да увози руску нафту© Tanjug/AP Photo, File

Јапан је одлучио да поново купује руску нафту, судећи према подацима извештаја који је објавило Министарство економије, трговине и индустрије ове државе.

Према подацима Међународне агенције за енергетику (ИЕА), извоз руске нафте порастао је у јануару на 8,2 милиона барела дневно, приближавајући се "рекорду свих времена" постављеном у фебруару 2020. године, упркос таласу санкција уведених Москви.

Извештај који је јапанско министарство објавило прошлог уторка показује да је та држава у јануару увезла 747.706 барела руске сирове нафте Сахалин бленд.

"Блумберг" је раније известио да јапанска влада врши притисак на увознике да обезбеде залихе горива како би избегли несташице у будућности.

Јапанска компанија "Тајо Оил Ко" купила ја нафту из Русије, а према речима портпарола компаније, испорука је део терминског уговора из прошле године године. Иста фирма купила је руску нафту у јануару ове године, што је била прва испорука из Русије још од маја 2022. године.

Након увођења ограничења, неколико јапанских бизнисмена упозорило је да земља не може да преживи без куповине нафте и гаса из Русије.

"За разлику од Европе или Сједињених Америчких Држава, Јапан је скоро у потпуности зависан од иностранства за своје енергетске потребе, тако да је немогуће прекинути везе са Русијом због санкција. Реалност је да нећемо преживети ако не наставимо да увозимо из Русије, чак и ако су обими мањи", рекао је у новембру шеф јапанске компаније "Иточу" Масахиро Окафуџи.

Како се Европа одвикава од коришћења руске енергије, купци у Азији су склопили послове. Кина је повећала увоз руске нафте на 1,9 милиона барела дневно у просеку 2022. године, што је повећање од 19 одсто у односу на 2021, подаци су Међународне агенције за енергетику. Индија је још више повећала куповину, забележивши повећање од 800 одсто на просечно 900.000 барела дневно.

Руски извоз нафте у Кину и Индију достигао је рекордне вредности у јануару након што је европска забрана руске нафте ступила на снагу, наводи Кплер, компанија за податке и аналитику. Извоз у Турску, још једног највећег купца, такође се наставља убрзано.

image
VV inauguration
banner