Економија

ИЕА: Руски извоз нафте достигао скоро трогодишњи максимум

Санкционисана нафта се продаје изнад границе цена коју су поставиле земље ЕУ и Г7, открила је агенција за енергетику
ИЕА: Руски извоз нафте достигао скоро трогодишњи максимумwww.globallookpress.com © Javier Vazquez/Keystone Press Agency

Руски извоз нафте скочио је у марту на највиши ниво у скоро три године, упркос западним санкцијама, открила је Међународна агенција за енергетику (ИЕА) у свом месечном извештају.

Дневне залихе нафте у Русији порасле су за 600.000 барела дневно (бпд) прошлог месеца на 8,1 милион барела дневно, највише од априла 2020, наводи се у извештају ИЕА.

Агенција са седиштем у Паризу приписала је повећање углавном расту извоза нафтних деривата, који се вратио на нивое пре ковида. Испоруке нафтних деривата порасле су за 450.000 барела дневно на месечном нивоу на 3,1 милион барела дневно у марту.

Међутим, док су се руски приходи од нафте опоравили од фебруарског пада и порасли за милијарду долара на 12,7 милијарди долара, они су и даље за 43 одсто мањи у односу на исти период прошле године, показују подаци ИЕА.

Западне земље су увеле неколико таласа санкција усмерених на извоз руске нафте, укључујући ограничења цена и забране. У фебруару су ЕУ и земље Г7 увеле границу од 100 долара по барелу за дизел, млазно гориво и бензин из Русије и ограничење од 45 долара по барелу за друге нафтне производе који тргују испод цене сирове нафте.

Извоз горива по цени изнад ових ограничења забрањен је за услуге осигурања и транспорта које нуде западне компаније. Ограничења су уследила након претходно уведене горње границе цене руске сирове нафте од 60 долара по барелу.

Русија је узвратила одбијањем да прода своју нафту земљама које подржавају шему ограничења цена и смањила је своју производњу за 500.000 барела дневно почевши од марта.

Према ИЕА, руски извоз сирове нафте у априлу је премашио горњу границу цене нафте први пут од увођења ограничења. Агенција је открила да је просек нафте утоварене из лука у земљи био изнад горње границе цене 5. априла, углавном као резултат ЕСПО оцене која је порасла на око 74 долара по барелу.

Раније овог месеца, осам чланица групе великих произвођача нафте ОПЕК+, укључујући Русију, Саудијску Арабију, Ирак и Кувајт, шокирало је тржишта најавом смањења своје производње од 1,16 милиона барела дневно, поред оних које су већ уведене у новембру. Ова најава је изазвала пораст глобалних цена сирове нафте.

image