Економија

Бесмисао санкција: Које западне земље ипак увозе руску нафту

ЕУ и Г7 нашле начин да заобиђу сопствене санкције уведене на нафту из Руске Федерације
Бесмисао санкција: Које западне земље ипак увозе руску нафту© Tanjug/AP Photo, File

Западне државе које су саме себи забраниле директну куповину руске нафте сада исту купују индиректно од трећих земаља, наводи се у извештају Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха (ЦРЕА).

У децембру су Европска унија, Група 7 и савезничке земље увеле ембарго и ограничење цене руске нафте од 60 долара по барелу, а слична ограничења уведена су у фебруару за извоз руских нафтних деривата.  

Међутим, по подацима ЦРЕА, док је такозвана коалиција за ограничење цена драстично утицала на увоз сирове нафте, повећала је куповину рафинисаних нафтних производа из земаља које "перу руску нафту". 

ЕУ, Аустралија и већина земаља Г7 увезле су нафтних деривата у вредности од 45,9 милијарди долара из земаља које су постале највећи купци руске нафте од почетка сукоба у Украјини, наводи се у извештају.  

Према ЦРЕА, "у 'коалицији за ограничење цена' највећи увозник нафтних деривата из земаља праоница била је ЕУ", са увозом од 19,4 милијарди долара од фебруара 2022. Аустралија је наводно купила рафинисану сирову нафту у вредности од 8,8 милијарди долара у периоду од 12 месеци, а следе САД са 7,2 милијарде долара, Велика Британија са 5,5 милијарди долара и Јапан са 5,2 милијарде долара.

Дизел је био најзаступљенији увезени нафтни производ у земље коалиције (29%), затим гориво за авионе (23%) и бензин (13%).  

Истраживачки центар са седиштем у Финској открио је и да је кинески месечни извоз нафтних производа у ЕУ и Аустралију крајем 2022. био далеко виши од највиших вредности забележених у историји.  

Извештај који је базиран на подацима о праћењу бродова наводи и да су земље "коалиције за ограничење цена" повећале увоз рафинисаних нафтних производа из Кине за 94 одсто, Турске за 43 одсто, Уједињених Арапских Емирата за 23 одсто, Сингапура за 33 одсто и Индије за 2 одсто.

"Земље 'коалиције за ограничење цена' одговорне су за већину повећања извоза нафтних деривата из трећих земаља", навели су из ЦРЕА. Такође, тврди се да је 56 одсто руске нафте отпремљено на нова одредишта "превезено бродовима у власништву и/или осигурању" западних земаља.

image
VV inauguration
banner