Економија

Нови правилник за пољопривреднике: Инспекцији ће моћи да се жале на складиштаре

Усвојеним Правилником прописани су и минимални технички услови за трговину на откупним местима – складиштима, који су заједно донели министар унутрашње и спољне трговине и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде
Нови правилник за пољопривреднике: Инспекцији ће моћи да се жале на складиштареwww.globallookpress.com © Oliver Berg

Трећи састанак владине Радне групе за координацију активности унапређења робног – тржишног пословања пољопривредним производима, у којој су и представници пољопривредних удружења, одржан је данас у Влади Србије. Главна тема био је усвојени Правилник о складиштима, а представљени су и резултати пописа складишта.

Како је саопштено из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, усвојен је и објављен нови Правилник којим је прописано да пољопривредни произвођач, ако није задовољан како је складиштар утврдио количину, квалитет, односно класу предатих пољопривредних производа, може да се обрати надлежном инспектору Министарства пољопривреде ради провере начина одређивања параметра квалитета од стране ангажованих контролних организација, односно самих откупљивача.

Усвојеним Правилником прописани су и минимални технички услови за трговину на откупним местима – складиштима, који су заједно донели министар унутрашње и спољне трговине и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Овим правилником ближе се прописују минимални технички услови за трговину на откупним местима где се врши откуп пољопривредних производа и домаћих животиња од пољопривредних произвођача, а тичу се простора, уређења и опреме, као и начина продаје.

"Новина је да је детаљно побројана опрема коју мора имати откупно место, а која омогућава одређивање параметара квалитета при пријему, односно разврставање према квалитету, односно класи пољопривредних производа и то за зрнасте производе, као и за воће и поврће", саопштено је из Министарства.

Представљен је и извештај о спроведеном попису свих складишних
простора на територији Србије, што је било договорено на претходном састанку ове Радне групе, у којем је наведено да је утврђено да су укупни складишни капацитети у Србији седам милиона тона.

На седници је договорено да ће се у наредном периоду размотрити сви прописи везани за складиштење пољопривредних производа и заједнички радити на проналажењу најбољих решења, саопштено је из Министарства.

image