Економија

Санкције баш и не функционишу: ЕУ купила руску енергију у вредности од скоро 30 милијарди евра

Упркос забранама и опсежним санкцијама, блок је наставио да увози нафту, нафтне деривате и природни гас из Москве
Санкције баш и не функционишу: ЕУ купила руску енергију у вредности од скоро 30 милијарди евраwww.globallookpress.com © Patrick Pleul

Русија је прошле године испоручила Европској унији енергију у вредности од нешто више од 29 милијарди евра (31,2 милијарде долара), према подацима статистичког завода блока, "Еуростата", преноси руски пословни дневник РБК. То је троструки пад у односу на претходну годину, када је ЕУ купила руску енергију у вредности већој од 90 милијарди евра.

Блок наставља да увози руску нафту, нафтне деривате и природни гас. Иако је Брисел забранио куповину нафте и нафтних деривата из Русије, обезбеђена су привремена изузећа за увоз руске морске нафте од стране Бугарске и за коришћење нафтовода "Дружба", који снабдева Мађарску, Словачку и Чешку. У међувремену, руски гасоводни гас и ЛНГ нису били погођени рестрикцијама.

Укупан руски извоз у 27 држава блока прошле године износио је 50,64 милијардеи евра, док је Русија увезла 38,32 милијарде евра из ЕУ, према подацима ку које је РБК имао увид.

Од фебруара 2022. године, када је почео сукоб у Украјини, Брисел је увео 12 пакета санкција Русији, који су постепено сужавали обим трговине. Европска комисија тврди да су ограничења ефективно смањила око 147 милијарди евра трговинског промета блока са Русијом "пре санкција".

Међутим, то је довело до ситуације у којој су "све велике ставке већ санкционисане", рекао је високи дипломата ЕУ за магазин "Политико" током преговора о најновијем пакету ограничења, додајући да "остале велике ставке нису доступне, попут нуклеарних или ЛНГ".

"Удео ЕУ у руском трговинском промету смањен је за више од половине – са 36 на 15 одсто", изјавио је раније руски министар за економски развој Максим Решетњиков, додајући да је трговинска размена земље са пријатељским нацијама порасла са 46 на 77 одсто.

Очекује се да ће 13. пакет санкција ЕУ Русији, који се тренутно припрема да се поклопи са другом годишњицом почетка војне операције Москве 24. фебруара, циљати на око 200 субјеката и појединаца, али не укључује никакве забране увоза.

Раније ове недеље, "Фајненшел тајмс" је известио да је Мађарска, која је доследни критичар ограничења Русији и војне помоћи ЕУ Украјини, одбила да потпише нове мере током састанка амбасадора блока.

image