Русија

"Данас на РТ" о порукама из Москве: У Европи је на делу обнова четвртог рајха (ВИДЕО)

Гостујући на телевизији РТ Балкан Илија Кајтез је објаснио да Европска унија никада неће моћи да сломи Русију, пошто је у питању највећа војна сила на свету, али и истакао да би западни лидери волели свет без Руса и Срба

Ако бисмо гледали шта се у Европи дешавало пред Други светски рат, није претерана констатација да тренутно сведочимо обнови Четвртог рајха, сматра социолог и пуковник у пензији Илија Кајтез.

Кајтез је у емисији "Данас на РТ" анализирао ситуацију у Европској унији, намерама да се изазове сукоб са Руском Федерацијом, као и порукама које су и током дана стигле из Москве да је у питању суштински рат Европе и НАТО-а против Русије.

"То је потпуно јасно и како време пролази, то нажалост постаје све јасније, у смислу да сада европске силе, односно чланице НАТО-а то уопште и не прикривају. Питање је само да ли ће се и када ће се та црвена линија прећи, а то је да са њихове територије почну дејства према Руској Федерацији или евентуално Белорусији", почео је Илија Кајтез.

"Спречава их то што још сматрају да нису довољно наоружани и спремни, као и да нису довољно фанатизовали сопствени народ који би желео да крене у рат са Русијом", додао је.

Навео је да је један њихов проблем то што немају тако моћно оружје, пошто су много зависили од САД, док је други, можда и највећи, чињеница да њихово становништво уопште није милитаризовано.

"Напротив, тај лагодан начин живота, потрошачки менталитет, егоизам, хедонизам – све су то, показаће се, последице које иду супротно ономе што се зове милитаризација и спремност младих људи да узму пушке у руке, а још мању спремност да крену на тамо неку велику моћну Русију, коју нико никада у свету није освојио", открио је саговорник РТ Балкан.

Кајтез верује да Запад, као главну карику свог плана, има намеру да изазове незадовољство у Руској Федерацији и некакав грађански рат, по моделу Октобарске револуције из 1917. године, али да им тај покушај неће успети.

Како каже, иде се ка ескалацији, намерно се гађа руска инфраструктура и цивилне мете, како би се разјарио тај "руски медвед" и покренуо већи сукоб.

"Европа покушава да произведе додатно подгревање, подизање температуре, додатну радикализацију, мислећи да ће Русију економски исцрпети и изазвати грађански рат. Они војнички не могу да поразе Русију, не постоји ниједна сила на свету која може поразити земљу која има најмоћнију нуклеарну тријаду на свету", тврди Кајтез.

У својој анализи подвукао је да је јасно да ЕУ, својим односом према Украјини, апсолутно подржава вредности нацизма.

"Ако бисмо узели оно што се дешавала пред и током Другог светског рата, није претерана констатација да је ово обнова четвртог рајха."

"Апсолутна русофобија, апсолутна мржња, апсолутно подизање нацистичких вредности и подизање оних који су били сарадници нациста. Немци то не смеју јавно, многи њихови најважнији функционери не смеју да се хвале, али знају да су им деде биле високи функционери и официри Хитлерове солдатеске", наставио је.

Додаје да су њихове очи гладне, загледане у непрегледна пространства Руске Федерације, те да су им једини проблем Русија и на Балкану Србија.

"Свет би био хармоничан, идеалан, фантастичан када не би било Руса и Срба."

На форуму "Примаковска читања", који годинама окупља стручњаке из целог света из области међународних односа и светске економије, а који је назван по великом руском научнику и државнику Јевгенију Примакову, истакнута је једна од основних мисли званичне Москве да колективни Запад покушава да сервира своју визију стварања светског поретка који се заснива на непоштовању унутрашњих одлука суверених земаља и међународног права.

"Једини спас том нечему што изгледа неизбежно, а то је реприза Другог светског рата – с тим што онда четврти светски рат неће бити вођен ако други репризирају – јесте да у тим кључним европским земљама победе суверенистичке странке."

Уколико би се, сматра социолог, западне земље одлучиле за окршај са Русијом, то би био њихов последњи рат, пошто не би то био рат ни Наполеона ни Хитлера, већ нуклеарни рат у којем ниједна европска држава не би претекла.

Истовремено, одвијају се преговори између Сједињених Америчких Држава и Ирана, које су, како се чини, потписале "Меморандум за неуспех".

"Америка ће морати ићи ка миру јер све ратне опције је покушала и није успела. Њима је једино решење да иду ка миру и да десет пута прогласе победу", закључио је Илија Кајтез.

image
Live