
"У Бога се уздај, а сам не греши": Лавров о повећању војних буџета земаља НАТО-а

Земље НАТО-а и Европске уније тренутно повећавају улагања у своју војну индустрију и преусмеравају цивилну производњу у војне сврхе, изјавио је министар спољних послова Сергеј Лавров током округлог стола на тему "Украјинска криза: Истински циљеви и улога Запада".

"Тамо се војни трошкови вишеструко повећавају – и нико не намерава да успори, бар не садашње руководство у Бриселу, Урсула фон дер Лајен и њени сарадници и следбеници. Они не планирају да притисну кочницу. Ми то доживљавамо као још једну потврду наше познате истине: 'У Бога се уздај, а сам не греши'", рекао је Лавров.
Он је навео да предложе да се планирани Европски одбрамбени савез назове Савезом рата.
"Зашто се устручавати, ако је у Сједињеним Државама Министарство одбране преименовано у Министарство рата, нека се и планирани Европски одбрамбени савез назове Савезом рата – биће поштеније", истакао је шеф руске дипломатије.
Европа, према речима Лаврова, поново постаје главна претња међународној безбедности и миру.
"Брисел, заједно са Паризом, Берлином и Лондоном, поново, као и нацистичка Немачка пред Други светски рат, уједињује континент под заставама неонацизма и русофобије", нагласио је руски министар спољних послова.
Он је навео и да је позната информација да Холандија обрађује сценарио стварања логора за руске ратне заробљенике на својој територији у случају рата са Русијом.
"То су, у суштини, исти концентрациони логори какве је Немачка правила у Европи током Другог светског рата", појаснио је.
Сједињене Државе, Британија и Европа теже глобалној доминацији како им нико не би сметао да извлаче ресурсе и живе на рачун других, изјавио је Лавров.
"Русија је увек била препрека тоталној доминацији Запада, подвукао је руски министар спољних послова.
Лавров је такође навео да неке западне земље почињу да увиђају погубност милитаризације и заједничког курса Европске уније усмереног на конфронтацију са Русијом.
"Неке земље покушавају да се ипак врате ослањању на сопствене интересе. Таква је била политика Виктора Орбана у Мађарској. Сада такву политику видимо и у Словачкој. У Чешкој такође почињу да схватају погубност даље милитаризације и те русофобије коју хистерично распирује бриселска бирократија", појаснио је.
Он је додао да Француска није против тајних контаката са Москвом без знања Брисела.
"Председник Макрон је изјавио да ЕУ не може бити посредник јер је увела санкције Русији. Остављам ту изјаву на савести Париза, који, да вам отворено кажем, сам није против да, вероватно у тајности од Брисела и свих других, тражи дискретне контакте са Москвом", нагласио је Лавров.
Како каже, Русија није много заинтересована за те контакте јер зна њихову цену.
"Само илуструјем како се у ЕУ формира политика и колико озбиљно треба схватати њихове сталне изјаве да Русија мора да седне за преговарачки сто", додао је шеф руске дипломатије.





