
МОК је донео важне измене у Повељи: Колико је далеко повратак Русије на Олимпијске игре

Председница Међународног олимпијског комитета (МОК) Кирсти Ковентри изјавила је да организација и даље разматра питање враћања Олимпијског комитета Русије (РОК), након што су недавно усвојене измене Олимпијске повеље које се односе на политичку неутралност олимпијског покрета.
Претходно је МОК усвојио измене Олимпијске повеље које наглашавају политичку неутралност олимпијског покрета.
Према новим одредбама, олимпијски покрет мора увек да остане неутралан, док је улога МОК-а да очува ту неутралност без утицаја влада, културних, друштвених и економских притисака.

"У Олимпијској повељи су прописани наши основни принципи и смернице. Ова питања се и даље разматрају у Комисији за правна питања", рекла је Ковентри одговарајући на питање новинара о статусу РОК-а у светлу нових одредби Повеље.
Измене представљају покушај МОК-а да јасније дефинише своју позицију у условима све већих политичких тензија и међународних сукоба који утичу и на свет спорта.
"Ту одлуку смо донели тек недавно. Нисмо имали много времена да утврдимо како ћемо примењивати нове одредбе Повеље. Потребно нам је извесно време за то. Дозволите нам да то урадимо, па ћемо се потом вратити овом питању", рекла је Ковентри одговарајући на питање новинара како нове одредбе утичу на повратак Русије у олимпијски покрет.
"У свету се дешава много конфликата. То је разлог због којег нам је била потребна радна група која је дефинисала шта за нас значи неутралност. Нажалост, свет је данас подељен, па нам је неопходан јасан став. Сматрам да су ове измене веома важне", закључила је председница Међународног олимпијског комитета.
Међународни олимпијски комитет препоручио је светским спортским асоцијацијама да суспендују руске спортисте из међународних такмичења, због Специјалне војне операције коју Русија води у Украјини од почетка 2022. године.
У међувремену, појединим руским и белоруским спортистима дозвољено је да се такмиче на великим смотрама (европска првенства, светска првенства и Олимпијске игре), али у неутралном статусу – без националних симбола.
Таква ситуација била је на снази све до краја 2025. године, када су међународне федерације постепено почеле да подижу санкције, па су дозволе за међународна такмичења у пуном капацитету добили џудисти, гимнастичари, такмичари у самбу, млади одбојкаши, а онда и шахисти, млади рвачи и дизачи тегова, мачеваоци, пливачи, ММА борци...
У децембру прошле године Извршни комитет МОК-а препоручио је међународним спортским федерацијама да руским и белоруским спортистима дозволе наступ у омладинским категоријама под националном заставом и химном. Препорука се односи и на индивидуалне и на екипне спортове.




